Фанова труба: монтаж і ремонт

Фанова труба в приватному будинку

При будівництві приватного будинку потрібно враховувати безліч нюансів, про які ви б ніколи не задумалися, якби вирішили оселитися в міській квартирі. У великих, багатоквартирних будинках проектування інженерних мереж лягає на плечі будівельних компаній і вам зовсім не обов'язково знати, як все це працює. Однак як тільки ви зважитеся вибратися з міської суєти і зайнятися будівництвом власного будинку, перед вами спливе безліч проблем, пов'язаних, в першу чергу, з облаштуванням систем вентиляції, каналізації та водопостачання. У функціонуванні останніх двох систем велику роль відіграє фанова труба. Сьогоднішня наша розмова буде саме про неї.

Санвузол в приватному будинку

застосування

Фанова труба або фановий стояк - це труба, що з'єднує каналізаційний стояк з атмосферою. Вона виходить на дах будівлі і служить для вирівнювання тиску в системі каналізації.

Висновок системи вентиляції на дах

Коли в каналізацію спускається великий обсяг води, всередині системи відбувається розрядження і без припливу повітря, який забезпечує фанова труба, смердючий запах буде проникати прямо в приміщення будинку. Захистом він неприємних запахів служить гідрозатвор, який утворюється в вигині каналізаційної труби. Фанова труба регулює нормальну роботу гідрозатвори, який може «зірватися» під давленіем.Такім чином, фанова труба є невід'ємним елементом систем вентиляції та каналізації житлового будинку.

Повітряний клапан в фанової трубі

Чи завжди необхідний фановий стояк?

Якщо нам все ж не вдалося переконати вас в необхідності установки фанів стояка, ви можете обійтися і без нього, але для цього доведеться дотримати дві важливі умови. По-перше, будинок повинен бути не вище двох поверхів, а по-друге, в будинку не повинно бути більше одного унітазу і однієї раковини. Однак якщо ці вимоги вас цілком задовольняють, це не означає, що можна сміливо починати проектувати систему каналізації без фанової труби, не піклуючись про виникнення неприємних запахів. Потрібно врахувати ще кілька важливих чинників.

Фанові труби під покрівлею

Отже, фанова труба необхідна, якщо:

 • каналізаційна труба менше 0,5 см в діаметрі;
 • ви використовуєте автономну каналізаційну систему;
 • в будинку, або на його території є штучна водойма або інший пристрій, обслуговування якого передбачає періодичне зливання в каналізацію великих обсягів води, наприклад, басейн.
Будинок з басейном

Вимоги до монтажу

Монтаж фанових труб повинен здійснюватися з урахуванням двох головних вимог:

 • діаметри фанової труби і каналізаційного стояка повинні збігатися з точністю до міліметра;
 • місце, куди буде виходити фанова труба має бути ретельно продумано. Зазвичай вентиляційні труби виводяться на дах; при цьому важливо врахувати напрямок потоків повітря, щоб каналізаційні випари зникали в протилежному напрямку від балконів, вікон і житлових будинків.
Розташування стояка і фанової труби в будинку

Використання фанових клапанів

Вам напевно доводилося чути про те, що вміст каналізаційних труб може проникнути в квартиру через унітаз. Зазвичай це відбувається в тих випадках, якщо при проектуванні системи каналізації були допущені серйозні помилки, наприклад, невірно витриманий кут нахилу труби. Причиною може стати і сильний засмічення, викликаний попаданням в каналізацію крупного сміття, мишей чи пацюків. Якщо ви не хочете одного разу стати свідком того, як ваш унітаз виприскує фекальні маси, слід подбати про це заздалегідь, ще на етапі установки фанової труби.

Клапан для фанової труби

Зворотний фановий клапан придуманий спеціально для того, щоб не допустити повернення каналізаційних стоків до сантехнічних пристроїв. Зазвичай він встановлюється зовні або всередині фанів стояка. Він діє таким чином: коли ви спускає воду, кришка клапана відкривається і пропускає її і все, що вона забирає, а потім, під тиском сталевої пружини, щільно закривається.

Встановлений зворотний клапан

При установці такого клапана необхідно врахувати той момент, що його кришка повинна відкриватися проти руху води. Тільки в цьому випадку вона буде надійно блокувати каналізаційні потоки, що рухаються в протилежному напрямку.

Принципи проектування фанової вентиляції

Спроектувати фанову вентиляцію можна самостійно. Для цього необхідно володіти хоча б мінімальними знаннями в області інженерних систем і вивчити вимоги СНиП.

Фанова труба в санвузліСхема проектування фанової труби в будинкуЧавунна фанова труба в приватному будинку

В узагальненому вигляді принципи проектування системи фанових труб виглядають наступним чином:

 • ухил горизонтальних труб у напрямку руху каналізаційних газів повинен бути не менше двох сотих відсотка;
 • один фановий стояк можна використовувати для того, щоб об'єднати кілька каналізаційних;
 • змінювати напрямок фанових труб можна тільки в тому випадку, якщо зміна проводиться вище того місця, де знаходиться останнє підведене до стояка обладнання;
 • для з'єднання декількох труб використовуйте фановий трійник; кріпити його слід під 135 або 45-градусним кутом в бік руху газів;
 • змінювати напрямок фанової вентиляції можна тільки за допомогою фанів відведення і під 135-градусним кутом.
 • необхідно враховувати відстань від фанової труби до балконів і вікон: в горизонтальній площині воно повинно складати мінімум 4 метри;
 • фанова труба повинна виводитися окремо від вентиляції і димоходу;
 • нижня частина фанової труби повинна знаходитися в більш теплому приміщенні, а верхня - в більш прохолодному; в цьому випадку тяга буде сильніше.

Рекомендації по проведенню монтажу труб

Після підготовки проекту можна приступити безпосередньо до монтажу фанів стояка. Для початку, купіть все необхідне обладнання. Вам знадобляться: фанові і сполучні труби, вентиляційний канал і фітинги. Монтаж фанової системи вентиляції слід проводити в кілька етапів.

 • Підготовчі роботи. Можливо, у вашому будинку вже є стара система каналізаційних труб. Якщо вони зроблені з чавуну, краще демонтувати їх і замінити на більш сучасні. Перед початком робіт переконаєтеся, що стояк перекритий.
 • Установку фанів стояка починають з фундаменту будинку. У несучій стіні виконайте отвори і, за допомогою металевих хомутів, закріпіть на ній фанову трубу.
 • Якщо сантехніка вже встановлена, підключіть унітаз до фанів стояка, використовуючи для цього фановий відведення. Ущільните з'єднання кільцеподібними прокладками.
 • Для шумоізоляції конструкції використовуйте монтажну піну або мінеральну вату.
Укладання нових труб в санвузліРозводка під установку унітазу і біде в приватному будинку

Подивіться наступне відео з монтажу фанів стояка.

Часті помилки при монтажі

Керуючись благими намірами, багато хто прагне по-своєму облаштувати системи фанової вентиляції в надії на те, що це лише поліпшить її роботу. Однак найчастіше такі зміни в проекті призводять до дуже плачевних наслідків. Розглянемо найбільш поширені помилки:

 • Організація виходу фанової труби на горищі, а не на даху. Якщо каналізаційні гази не будуть йти відразу в атмосферу, рано чи пізно вони накопичаться під дахом і поступово почнуть проникати у житлові приміщення.
 • Установка фанової труби з внутрішньої сторони несучої стіни. Якщо фановий стояк буде проходити зовні, то виникнуть проблеми, пов'язані з утворенням конденсату.
 • Заміна захисного фанів грибка на верхівці труби флюгаркой або декоративним флюгером. Незважаючи на більш естетичний зовнішній вигляд, тяга від цього сильніше не стає, а, навпаки, знижується, в результаті чого неприємні запахи поширюються по всьому будинку.

ремонт

Ремонт фанових труб, як правило, зводиться до заміни старих чавунних труб на нові пластикові. Робити це краще під керівництвом досвідченого сантехніка, закликавши собі на допомогу пару помічників. Чавун - матеріал неймовірно важкий, і в той же час, крихкий, тому звертатися з ним слід дуже акуратно. Будьте гранично обережні, так як завжди є ймовірність завдати шкоди власному здоров'ю або цілої каналізаційній системі. Крім того, якщо ви робите заміну фанової труби в багатоповерховому будинку і, при цьому, живете на одному з нижніх поверхів, дізнайтеся у фахівців, чи витримають при такому розкладі ваші нові пластикові труби тиск системи.

Фанові і каналізаційні труби

Для роботи вам будуть потрібні важка кувалда, болгарка, дриль і будь-який інший інструмент, який ви вважаєте за потрібне використовувати, адже демонтаж чавунних труб - завдання не з легких. Демонтувавши старі труби, можна приступати до установки нових. Як це зробити, ми детально виклали в попередніх розділах. Сподіваємося, що наша інструкція допоможе вам без особливих проблем встановити нову систему фанової вентиляції!