Система вирівнювання плитки

Спеціально для того, щоб полегшити і прискорити процес обробки внутрішніх приміщень квартир, будинків та офісів плиткою, експерти будівельної галузі розробляють різні варіанти так званих систем вирівнювання плитки. По суті, це комплект спеціальних пристосувань, що складається як з одноразових витратних матеріалів, так і з елементів, розрахованих на неодноразове використання, який дозволяє впоратися з завданням правильного облаштування приміщень, де планується використання плитки.

Особливість сучасних систем вирівнювання плитки полягає в тому, що вони досить прості в застосуванні, що робить їх справжньою знахідкою для непрофесіонала, який не бажає переплачувати за послуги бригади плиточників і вирішив зробити ремонт в квартирі власними силами.

Специфіка укладання плитки у ванній кімнаті

Укладання плитки у ванній тільки на перший погляд здається більш простою справою, ніж в інших приміщеннях і кімнатах. У випадку з ванною її порівняно невеликі розміри є скоріше обставиною, що ускладнює завдання плиточника, а не плюсом. Судіть самі - в компактному замкнутому просторі набагато помітніше всі огріхи і неідеально підігнані квадрати плитки відразу кидаються в очі.

При цьому також необхідно розуміти, що плитка на підлозі буде переходити в вертикальні ряди на стінах ванної, що робить навіть незначні нерівності в укладанні неприпустимими. Додайте до цього екстремальну вологість і високі температури, які потрібно буде витримувати плитці в щоденному режимі - і стане зрозуміло, що без ідеального розрахунку, твердої руки і професійного підходу плитку у ванній кімнаті правильно покласти не вийде.

Як вже говорилося вище, у випадку з викладанням плитки у ванній кімнаті підхід «на око» неприпустимий - перепади висот між різними плитками і нерівномірні зазори між ними можуть призвести до проникнення вологи під плитку. А це загрожує різними небажаними наслідками - від появи цвілі до затоплення сусідів, що живуть поверхом нижче. При використанні системи вирівнювання плитки в повній відповідності з простою інструкцією ванна кімната буде за замовчуванням застрахована від усіх цих та будь-яких інших неприємностей, пов'язаних з неправильно покладеної плиткою. Власне, основне призначення систем вирівнювання плитки - це забезпечення ідеально рівній горизонтальній (або вертикальної - в разі, якщо мова йде про стінах кімнати) поверхні без перепадів по висоті і акуратних однакових проміжків між плитками.

Методи вирівнювання плитки до приходу СВП на ринок

До появи сучасних систем вирівнювання плитки будівельники користувалися пластмасовими хрестиками, які виступали в ролі направляючих при викладанні окремих елементів. Варто зазначити, що з метою забезпечення рівномірності швів-зазорів ці пристосування з певним успіхом справлялися. Однак вони ніяк не могли вплинути на те, що сусідні плитки могли «гуляти» по рівню.

Частково виправити ситуацію фахівці старого гарту намагалися за допомогою нитки, натягиваемой паралельно підлозі по верхній межі покладеної плитки. Однак нерівності підлоги і неминуча усадка плиткового клею, на який розміщувалися елементи, по суті, зводили всі ці зусилля нанівець. Нинішня технологія, яка отримує все більш широке визнання і поширення, вирішує обидві ці проблеми.

Принцип дії системи вирівнювання плитки

Успіх робіт по викладанню плитки за допомогою СВП (в даному випадку під цією абревіатурою мається на увазі розробка будь-якого виробника, а не однойменного бренду, що продає такий товар) залежить від чіткого слідування інструкції.

Стартовий крок абсолютно стандартний і включає в себе підготовку клейового розчину для плитки. Важливо розмішувати і наносити клей саме так, як вказано на упаковці з сумішшю. Консистенція клейкої маси не повинна бути надмірно рідкої або густий. Далі необхідно укласти першу плитку саме так, щоб всі наступні сегменти йшли в бажаному напрямку. Особливу увагу слід приділити горизонтальному вирівнюванню першої плитки (а у випадку з викладанням плитки на стіну - вертикальному), адже саме від правильного рівня стартового квадрата залежить рівень всієї підсумкової поверхні плитки.

Після того, як перша плитка ідеально розміщена, з кожної її сторони встановлюється один або два - залежно від особливостей конкретної системи - одноразових затиску з передбаченому інструкцією відступом від краю плитки. На даному етапі розробниками деяких систем вирівнювання плитки передбачається використання пластмасових хрестиків для більш точної «стикування» сусідніх елементів і отримання ідеальних зазорів-швів. Після виконання всіх підготовчих дій кладеться наступний квадрат плитки. Переконавшись в тому, що лінії, утворені краями сусідніх плиток, є прямими, без перекосів і «заступів», майстер вставляє в затискачі, які розміщуються між плитками, спеціальні клини. Мета даної дії полягає в тому, щоб домогтися щільного прилягання «підошви» клина до зовнішньої поверхні двох сусідніх плиток. Як тільки ця мета буде досягнута, можна говорити про те, що перепадів по рівню між плитками немає.

Далі потрібно повторити всі кроки стільки разів, поки не застиг клей. Перевага системи вирівнювання плитки якраз і полягає в тому, що її використання дозволяє в кілька разів прискорити процес викладки плитки, навіть якщо цією роботою займається любитель, а не ціла бригада професіоналів. А наслідком досконального виконання всіх етапів вирівнювання плитки за допомогою подібної системи стане те, що зафіксовану зажимами і клинами плитку не «поведе» в ході усадки сохне клею.

Після того, як клей повністю висох, а вся покладена плитка міцно приклеїлася до підлоги, настає найулюбленіша багатьма з тих, хто вже користувався системами вирівнювання плитки, стадія - видалення клинів і стирчать із зазорів частин затискачів. Робиться це за допомогою гумової киянки або по-футбольному - акуратним ударом ноги по «стебла» затиску. Вся справа в тому, що нижня частина затиску залишається під плиткою, а верхня його частина легко відділяється по лінії, де фабричним способом робиться надріз або перфорація.

Після видалення всіх виступаючих елементів системи необхідно також прибрати залишки клею з зазорів. Після цього дані шви обробляються спеціальною теркою, що представляє із себе суху суміш, яку розводять водою і наносять на отримані в ході укладання шви. Для додання цим зазорам естетичного зовнішнього вигляду затірку наносять і обробляють спеціальним затирочним шпателем.

Порівняння варіантів систем вирівнювання плитки від різних виробників

На даний момент на ринку представлений досить широкий вибір СВП як російського виробництва, так і випускаються компаніями з ближнього і далекого зарубіжжя.

У числі вітчизняних розробок виділяються системи вирівнювання плитки під торговими марками «СВП» і DLS. Перша абревіатура, власне, і розшифровується як «система вирівнювання плитки». Назва другої ( «ДЛС») означає «daz levelling system». Між цими двома системами існують принципові відмінності. Так, творці «СВП» пропонують використовувати по два затиску на кожен край плитки, а також радять в деяких випадках встановлювати на краю плитки пластикові хрестики.

У той же самий час, за словами виробника «ДЛС», їх система дозволяє обмежитися чотирма затискачами замість чотирьох і повністю відмовитися від пластмасових напрямних по краях плитки. При цьому в комплект DLS, крім одноразових затискачів і пластикових клинів, входить ще й спеціальний пристрій, що нагадує фіксатор-доводчик. З його допомогою забезпечується вирівнювання не двох, а відразу чотирьох сусідніх плиток.

Також окрему згадку заслуговує розробка виробників з Білорусії - компанії «Фартон». Їх система вирівнювання плитки, що отримала назву Farton, багато в чому нагадує технологію, використовувану в російській «СВП». При цьому творці позиціонують Farton як систему укладання і вирівнювання не тільки плитки, але і керамограніта товщиною від 6 міліметрів до 1,4 сантиметра.

На західному ринку зустрічаються як аналоги перерахованих вище систем, так і принципово відрізняються по конструкції затискачів пропозиції. Так, в деяких СВП замість клинів використовуються особливі насадки, що нагадують за формою півсферу. Після висихання плиткового клею їх передбачається видаляти за допомогою спеціальних щипців.

Відгуки споживачів

На сайтах виробників різних модифікацій систем вирівнювання плитки, а також на спеціалізованих форумах, присвяченим ремонту і будівництва, регулярно з'являються повідомлення і коментарі тих, хто встиг оцінити ту чи іншу СВП.

Професійні обробники відзначають, що функціонал таких систем дуже пригождается при укладанні плитки великих розмірів. При цьому фахівці віддають належне тому, що і при звичайних габаритах використання системи вирівнювання плитки дозволяє істотно прискорити процес і заощадити час.

Відгуки рядових користувачів можна умовно розділити на дві приблизно рівні частини. Хтось із тих, хто затіяв робити ремонт своїми руками, по достоїнству оцінив СВП, визнавши її корисність при виконанні завдань, що вимагають спеціальних навичок і досвіду. Інші ж поскаржилися на те, що простота ідеї і конструкції такої системи, в принципі, дозволяє не витрачати на неї гроші і зробити аналог клинів і затискачів самостійно.

Саморобна система вирівнювання плитки

Умільці в Мережі діляться способами кустарного виготовлення системи вирівнювання плитки. Розглянемо самий, судячи з кількості відгуків і жваве обговорення, популярний з них.

Як матеріал для затискачів пропонується використовувати звичайну 1,7-міліметровий алюмінієвий дріт. З неї робляться прямокутники висотою в 1,5 і довжиною в 0,9 сантиметра. Верхній край, який буде виступати над плиткою, формується шляхом згортання двох кінців дроту. Для того, щоб верхню частину затиску можна було легко видалити після висихання клею, в потрібних місцях дріт надкушує кусачками.

Для виготовлення основи для затиску, яка забезпечить його надійну фіксацію в шарі клею під плиткою, пропонується взяти невеликий обрізок монтажної стрічки, плоскою металевої пластини або шматок тонкого профілю. Роль клина в даній конструкції буде виконувати звичайний пластиковий клин від плитки, посилений відрізком ДВП. Будучи до упору загнаний під скручену дріт, такий імпровізований клин забезпечить уніфікацію рівня двох сусідніх елементів облицювання за тим же принципом, який використовується і в заводських системах вирівнювання плитки.

Детальніше про систему вирівнювання плитки дивіться в наступному відео.