Як розібрати змішувач у ванній: інструкція для початківців

Розібраний меситель для ванної кімнати

При всіх існуючих гарантій якості та довговічності від виробників термін служби змішувача рано чи пізно закінчується навіть при самому дбайливому використанні. Якщо дрібний ремонт або заміна запчастин не рятують в такій ситуації, робити нічого - доведеться провести заміну всього крана. На випадок же поправною поломки для вас ми підготували ряд практичних порад по тому, як розібрати змішувач.

Особливості конструкції змішувачів для ванної

Найбільш ходові і звичні кожному - це двухвентильний і змішувач крани. Обидва вироби мають характерні тільки для них переваги, завдяки яким покупці віддають перевагу саме їх. Але, разом з тим, кожному виду притаманні свої слабкі місця. Саме вони найчастіше ламаються.

Одноважільний змішувач для ванни

Детальніше ви можете прочитати в нашій статті про існуючі види змішувачів.

двохвентильні

Незважаючи на свій поважний вік, прилади даної конструкції все ще дуже затребувані. Головним чином через плавного регулювання витрати і температури води, а також різноманіття форм і дизайну вентилів і корпусу.

двохвентильний змішувач

Корпус двохвентильних змішувачів відливають з латуні або нержавіючої сталі. Усередині нього просвердлені канали під теплу і холодну воду. У корпус монтуються основні робочі елементи:

 • Кран-букси. Вони приводяться в рух вентилями і перекривають отвори в камеру змішання розміщеними на кінцях гумовими прокладками або керамічними дисками;
 • Золотниковий клапан для перемикання подачі з носика на душ.
Кран-букса і золотниковий клапан для змішувача

Вже зовні накидними гайками на відповідні отвори кріпляться гусак і душовою шланг. На шток кран-букси одягаються вентилі і жорстко фіксуються болтами.

двохвентильний змішувач

За способом підключення виділяють 2 типу двохвентильних кранів:

 • Підключаються через трійник (у формі «ялинки»);
 • Підключаються через патрубки.

У змішувача першого типу кран-букси притискаються до сідел, закриваючи отвори 2 паралельних каналів. Ті в свою чергу підключаються через трійник до виведеним в ванну водопровідних труб.

Конфігурація з окремими патрубками простіша і дозволяє підключитися до водопроводу через жорстко підведені труби або за допомогою гнучких шлангів.

Основною ж причиною несправностей в двохвентильних змішувачах є періодичний знос ущільнюючих прокладок і кілець, через що закриті вентилі починають пропускати воду, з'являються течі через накидні гайки і т.п.

одноважільні

Дані вироби набули широкої популярності через сучасного дизайну, компактності і простоти регулювання витрати води.

Змішувач одинважільний

Давайте докладніше ознайомимося з будовою одноважільного змішувача.

У ньому можна виділити наступні складові частини:

 • Тіло змішувача;
 • Регулююча рукоятка;
 • Її фіксатор;
 • Верхньої кришки;
 • Затискає гайки;
 • Змінна касета (картридж);
 • Ущільнювальної прокладки.
Пристрій одноважільного змішувачаКерамічний картридж для ремонту змішувачаОдноважільний змішувач

Усередині даного змішувача може бути встановлений картридж в формі металевої сфери або керамічної пластини.

У першому випадку в корпус змішувача вмонтований порожниста куля з отворами, який через шток з'єднаний з рукояткою. Порожнина кулі якраз і виконує функції камери змішання: при підйомі важеля вгору відкривається протока в неї, а при рухах в сторону відбувається забір холодної або гарячої води. Третє отвір у картриджі виходить власне на виливши крана і подає воду в нього.

Найчастіше навколо вхідних отворів крана встановлюються тефлонові ущільнення.

Конструкції з керамічними картриджами зустрічаються як з поворотним так і з фіксованим носиком. У всіх них схема регулювання однакова. Є 2 керамічні шайби щільно притиснуті одна до одної. Обертання ручки крана змінює просвіт, який утворюють отвори в пластинах і дозволяє регулювати подачу холодної і гарячої води. Підйом ручки відкриває клапан, що закриває камеру змішання.

Сучасні версії картриджа мають обмежувальну шайбу для запобігання включення тільки гарячої води. Навіть в крайньому положенні для подачі гарячої води на змішувач, залишається деякий зазор для протоку холодної струменя.

Всередині поверхня отворів картриджа закривають силіконовими або каучуковими прокладками. На дні верхньої шайби є дрібні борозни або насічки, щоб гасити звукові коливання і гідроудари.

Характерна поломка в змішувачах з керамічним картриджем - це засмічення між керамічними пластинами, через що перекрити воду повністю не вдається. В силу того, що картридж нерозбірний, міняти його доведеться повністю.

Настійно рекомендуємо зняти зламаний картридж і взяти з собою в магазин, щоб вибрати новий аналогічного розміру.

Одноважільні крани з кульовим картриджем можна розібрати, щоб очистити поверхню сфери і її сідла від засмічення.

Необхідні заходи перед роботою

Для самостійного усунення несправностей послідовно підготуйтеся до роботи:

 1. Встановіть точне місце протікання, заклинювання або зламу на вашому змішувачі.
 2. Порадьтеся з досвідченими людьми або проконсультуйтеся з сантехніком.
 3. Перед початком роботи перекрийте кульові крани на підвідних трубах і приготуйте вбираючі губки і ганчірки, щоб прибрати патьоки.
Інструменти для ремонту крана

Щоб зняти несправні деталі і поставити на їх місце нові, нам необхідні наступні інструменти і матеріали:

 1. Викрутки (плоска і хрестоподібна
 2. Гайкові та розвідні ключі
 3. пасатижі
 4. Шестигранний ключ
 5. Нові деталі на заміну

Завжди під рукою при сантехнічних роботах належна бути ущільнювальна підмотка (льон, клоччя, ФУМ), запасні прокладки стандартних розмірів і кільця ущільнювачів. Так само для дбайливого роботи ключами завжди підкладайте м'яку тканину, щоб не залишити подряпин на металевих поверхнях з'єднань.

Заміна картриджа в важільному змішувачі

Спочатку знімається сам регулює важіль. Зніміть пластикову накладку в підставі важеля (на якій позначені, синім і червоним кольором напрямки для гарячої і холодної води). Для цього акуратно подденьте її плоскою викруткою. Потім виверніть з'єднує важіль з штоком гвинт і зніміть важіль.

Під важелем буде розташований декоративний ковпак, який приховує гайку, фіксуючу картридж в корпусі. Його легко викрутити руками, а якщо виникають складнощі, то скористайтеся розвідним ключем. Врахуйте, що ковпак цей досить тендітний і зусилля повинні бути мінімальними.

Скинувши ковпака, звільніть і розкрутіть гайку. Дістаньте картридж і, якщо до цього часу не придбали новий на заміну, візьміть з собою на ринок або в магазин.

Коли новий картридж потрібного діаметру вже у вас є, можна приступати до складання змішувача.

Заміна картриджа змішувача крана

Важливо добре очистити посадочне місце перед установкою, видалити вапняний наліт і інший бруд.

Порядок складання після заміни картриджа відбувається аналогічно, але в зворотному порядку. Закінчивши роботу, відкрийте крани на подачі водопровідної води і переконайтеся в справності роботи змішувача.

Заміна деталей у вентильному крані

У разі протікання води на Гусак навіть в закритому положенні вентилів, необхідно витягти кран-букси і перевірити їх стан.

Процедура зняття кран-букси майже один в один повторює зняття картриджа важільного змішувача. Спочатку знімаємо вентиль, для чого викручуємо притискає його гвинт. Гвинт також прихований декоративною накладкою. Після цього прибираємо покриває кран-буксу ковпак і ключами розкручуємо фіксуючу її гайку.

Вилучивши кран-буксу, огляньте гумові прокладки у неї на кінці. Якщо вони зношені, то ось вам і причина не перекриваються води. Замініть зношену прокладку на нову, і встановіть всі деталі на колишні місця.

Кран-букса для вентильного змішувача

Зверніть увагу, що обов'язково вкручувати на місце кран-буксу з положенням штока «повністю відкрито».

Якщо в змішувачі закриття і відкриття регулюється напівоборотні кран-буксами, то проблема з протіканням води буде означати заміну всієї деталі.

У продажу керамічні або пластикові диски для напівоборотні кранів окремо не зустрічаються. Залишається тільки купити нову кран-буксу натомість вийшла з ладу. Щоб не помилитися з потрібним розміром, стару деталь візьміть з собою.

Двохвентильний кран для ванни

Як розібрати кран для душа

Триходовий кран для душа може монтуватися в змішувач трьома способами:

 • вбудовуватися в корпус роз'ємним методом;
 • вбудовуватися в корпус нерознімним методом;
 • кріпитися між корпусом і зливом за допомогою накидних гайок.
Схема змішувача для ванною з душем

Виготовлені методом пресування вбудовані крани неможливо зняти і замінити. Це атрибут дешевої сантехніки і робота такого змішувача розрахована на 4-5 років в кращому.

Грунтовніші вироби часто мають розбірні крани для душа, замінити їх не складає труднощів.

Якщо брати за приклад перемикач, встановлений на рухомий гусак, то його можна змінити, розібравши дві накидних гайки, які фіксують його зверху і знизу.

Саму головку крана лагодити або міняти не має сенсу. Так, обійдеться вона недорого, а ось ставити її ви замучитеся.

Перемикач, вмонтований в корпус, замінити буде не так швидко, але процес цілком звичний. Як і при заміні кран-букс, насамперед знімається ручка перемикання, слідом захисний ковпачок. Це дасть нам доступ до кран-буксе перемикача. Залежно від роду несправності можна замінити частину прокладок на ній або зняти її повністю.

Справний змішувач для душа

Корисні поради

Як слів напуття нам залишається дати вам ще деякі поради:

 • Не виключено, що на старих змішувачах запірні гайки зрушити з місця не дасть іржа або давній наліт. Чи не беріться демонструвати свою силу - швидше різьблення зірвете або межі на гайці сліжет ключем. Нанесіть на непіддатливі з'єднання спрей WD-40 для видалення іржі та різьблення вийти послабити без проблем.
 • Рідко, але буває, що і попередній рада не допомагає. Залишається один вихід - різати гайку турбинкой навпіл. Потім її дбайливо вдасться зняти за допомогою розвідного ключа і щипців.
 • Переконайтеся, чи не пошкоджена картриджа і нормальної рухливості його штока, після того як розібрали змішувач. Переважна більшість протікання викликано саме дефектами картриджа.
 • Бережіть естетичний вигляд вашої сантехніки і завжди підкладайте тканину під ключі, розбираючи хромовані деталі.
 • Якщо ви власник бюджетного вироби, будьте готові до того, що метал в них крихкий і може не витримати сильних навантажень при розбиранні. Дійте з обережністю!

Радимо прочитати ще нашу статтю про ремонт змішувача для ванною.