Вирівнювання стін у ванній під плитку

Кращим оздоблювальним матеріалом для ванної кімнати є керамічна плитка, але для її укладання потрібні ідеально рівні стіни. В іншому випадку кахель буде покладений криво, і довго не протримається через наявність пустот. Тому перш приступати до облицювання стін, необхідно зайнятися їх вирівнюванням.

Оцінка необхідності вирівнювання стін

Проблема кривизни поверхні стін у ванній кімнаті особливо актуальна для старих будинків, де неодноразово проводилися ремонтні роботи і, як наслідок, накопичувалися шари обробки, утворюючи нерівності. Плануючи капітальний ремонт, фахівці рекомендують повністю усувати старі шари оздоблювальних матеріалів до основи стін, і після цього приступати до підготовчих робіт. Але слід зазначити, що в деяких випадках не потрібно радикальних заходів, наприклад, якщо нерівності локальні і їх можна банально зашпаклювати.

Щоб визначити чи буде капітальна підготовка основи під облицювання, потрібно оцінити такі параметри стін:

 • точність кутів;
 • відповідність вертикальних і горизонтальних ліній;
 • наявність западин і виступів.

Провести перевірку можна за допомогою мірної рулетки, рівня, рейки, схилів і тонкого шнура.

Якщо відхилення площин перевищують 3 мм, тоді вирівнювання стін буде необхідним. Дану задачу можна виконати двома способами - оштукатурюванням і обшивкою листовими матеріалами, тобто гіпсокартоном або пластиком. Перший спосіб більш трудомісткий, але його результат є найякіснішим і надійним. Що стосується другого варіанту, то він буде кращим вибором для великої ванної кімнати, або, якщо кривизна стін досить велика.

Традиційний метод - вирівнювання штукатуркою

Оштукатурювання стін під плитку - найпоширеніший метод вирівнювання поверхонь у ванній кімнаті. Але слід врахувати, що при нерівностях перевищують 5 см такої спосіб буде недоцільним. Оштукатурювання вважається одним з найбрудніших видів оздоблювальних робіт, тому необхідно прикрити сантехніку будівельної плівкою, а також працювати в захисному одязі і респіраторі.

Насамперед проводяться підготовчі заходи, до яких відносяться:

 • Повне усунення старої обробки за допомогою шпателя. Щоб зробити роботу менш курній, слід обприскувати стіни водою з пульверизатора.
 • Заповнення тріщин цементним розчином. Попередньо їх потрібно розчистити і трохи розширити кельмою.
 • Нанести грунтовку на очищені стіни. Для пористих поверхонь слід використовувати суміш глибокого проникнення, а для щільних - бетоноконтактную.
 • Неміцні, пухкі стіни необхідно підсилювати. Якщо будинок панельний, підійде сітка рабиця, яку кріплять цвяхами, а для дерев'яних поверхонь краще використовувати дранку.
 • Розстановка маячків за допомогою схилів, на відстані не більше 150 см. Вони допоможуть більш ретельно вирівняти підставу під плитку.

Як тільки підготовчі роботи будуть завершені, можна приступати до приготування розчину і безпосередньому обштукатурюванню. Суміш готується відповідно до інструкції виробника, яка розміщена на упаковці. Потім, використовуючи шпатель, її поступово наносять на підготовлену стіну невеликими ділянками, і розрівнюють по маяках правилом. Таким чином оштукатуриваются всі стіни у ванній кімнаті.

В ході роботи потрібно поступово виймати маяки поки розчин не схопився, і заповнювати утворилися поглиблення. Після завершення обробки стін, потрібно дати їм повністю висохнути, а потім нанести ґрунтовку глибокого проникнення. Як тільки поверхня підсохне, можна приступати до укладання керамічної плитки.

альтернативні способи

Вирівнювання стін у ванній кімнаті за допомогою гіпсокартону відноситься до альтернативної методикою, яку ще називають «сухий». Гіпсокартон дозволяє створювати ідеально рівну поверхню, яка в подальшому може використовуватися для укладання керамічної плитки. Звістка процес вирівнювання стін займає мінімум часу, і до того ж він не відрізняється складністю.

Щоб вирівняти стіни ванної листами вологостійкого гіпсокартону, необхідно виконати наступне:

 • Підготувати стіни таким же чином, як перед нанесенням штукатурки - очистити від старої обробки і нанести ґрунтовку.
 • Вимірювати стіни і підготувати гіпсокартонні листи. Для різання матеріалу підійде звичайний кухонний ніж.
 • На підготовлені листи по центру і периметру наноситься спеціальний клей у вигляді невеликих коржів, з дотриманням відстані приблизно 30 см. Потім їх притискають до стіни. Якщо використовуються невеликі листи матеріалу, то їх потрібно розміщувати в шаховому порядку.
 • Розмістивши листи на одній стіні, важливо перевірити поверхні на наявність нерівностей за допомогою рівня. Це потрібно робити відразу, поки клей не висох. Після усунення недоліків можна переходити до обклеювання наступної стіни.
 • На завершення, шпаклюють шви між листами гіпсокартону, і обробляють всі стіни ґрунтовкою.

У малогабаритних ванних не рекомендується вирівнювати стіни гіпсокартоном, тому що їх площа стане ще менше.

Поради

Вибір способу вирівнювання стін буде залежати від габаритів ванної кімнати, типу базової поверхні і ступеня нерівностей.

1. Панельний будинок. Як правило, в санвузлах панельних будинків рідко виникають складнощі зі значною нерівністю стін, винятком може бути кривизна самого блоку. В даному випадку краще всього вдатися до оштукатурення. Установка листів гіпсокартону буде доцільною при наявності значних дефектів поверхонь, але якщо санвузол має досить великою площею.

2. Монолітний будинок. У таких будівлях в санвузлах одна стіна є бетонної, а решта виконані з пінобетонних або пазогребних гіпсових блоків. Значна кривизна виключається, тому найкраще вирівнювати поверхні оштукатурюванням, але в ході роботи необхідно буде наносити кілька шарів грунтовки.

3. Цегляний будинок. Такі будівлі найбільш проблемні, особливо, якщо вони були зведені кілька десятків років тому. Вирівнювання цегляних стін можна виконувати будь-яким зручним способом - оштукатурюванням або установкою листових матеріалів. Останній варіант буде більш прийнятним, тому що кривизна поверхонь нерідко досягає 5 см, і їх оштукатурювання займе багато часу і будівельних матеріалів.

Процедура вирівнювання стін у ванній кімнаті під керамічну плитку - важливий процес, тому його слід виконувати ретельно, і не економити на матеріалах. Адже від якості виконаної роботи буде залежати довговічність облицювання і естетичність всього приміщення.