Пристрій і принцип роботи газових колонок

Пристрій і принцип роботи газових колонок

Вирішуючи питання з гарячим водопостачанням квартири або будинку, багато зупиняють вибір на покупці газової колонки. Щоб не помилитися у виборі відповідного обладнання такого типу, варто дізнатися, як воно влаштоване і як функціонує.

Пристрій і принцип роботи газових колонок

Основні елементи

У водонагрівачах, що працюють на газі, виділяють такі складові:

 • Основна пальник. Кращим варіантом називають пальники, виготовлені зі сталі.
 • Система труб, в якій циркулює вода (теплообмінник). Зазвичай він виготовляється з міді, але може бути і сталевим.
 • Корпус з регуляторами потужності і витрати води.
 • Блок запалювання, пов'язаний з запальний пальником і блоком живлення.
 • Блок керування. У деяких моделей також є дисплей, на якому можна бачити параметри роботи пристрою.
 • Патрубки - один для подачі води, другий для подачі в пристрій газу і третій для виведення гарячої води.
 • Мембранний газовий клапан.
 • Система безпеки. Включає датчики, що спрацьовують при відсутності води, зміні її напору, перегрів колонки, відсутності тяги та інших небезпечних ситуаціях.
 • Блок відведення продуктів згоряння (колектор відпрацьованих газів, під'єднання до димоходу, датчик тяги). У турбованих колонок він вмикає вентилятор і коаксіальну трубу.
Елементи газових колонок - пристрій

Як працює газова колонка?

Газові колонки відносять до проточних водонагрівальних приладів, тобто вода нагрівається під час протікання всередині такого апарату, а не накопичується в ньому. Вода надходить в колонку по вхідній трубі, потім тече по теплообміннику, на який впливає тепло від газового пальника. Поки вода рухається по трубах, її температура підвищується, в результаті чого з вихідної труби до крану подається гаряча вода необхідної температури. Відпрацьовані гази видаляються з колонки через димохід.

Принцип роботи газових колонок

Розпал основного пальника в різних моделях сучасної колонки може відбуватися по-різному:

 1. Від пьезоелемента. Користувач натискає кнопку на корпусі колонки, в результаті чого з'являється іскра для підпалювання пальника. Забороняється заносити в пристрій постійно горить запальник, який споживає невелику кількість газу. Якщо запальний пальник вимкнути, потрібно знову натискати кнопку для впливу на п'єзоелемент.
 2. Від батарейок. Це електронний спосіб розпалювання, при якому звичайні батарейки дають електричну іскру для підпалювання пальника. У непрацюючому приладі запальник не горить і газ не витрачається. Замінювати батарейки слід раз в 6-12 місяців.
 3. Від гідротурбіни. Підпалювання пальника викликається іскрою, в появі якої грає роль мініатюрна турбіна, починаюча працювати від потоку води при включенні колонки. Подібні моделі досить чутливі до малого напору води.
Газова колонка працює від п'єзоелементаГазова колонка працює на батарейкахГазова колонка працює від гідротурбіни

Електрична схема

Приклад електричної схеми газової колонки представлений на наступному малюнку.

Електрична схема газової колонки

продуктивність

Даний параметр часто оцінюють в літрах за хвилину - в цьому випадку він показує, який обсяг гарячої води здатне нагріти пристрій протягом однієї хвилини. Крім того, продуктивність апарату безпосередньо пов'язана з потужністю обраної колонки.

Найчастіше продуктивність оцінюють по перепаду температури під час нагрівання на 25 °. Наприклад, якщо продуктивність вашої моделі становить 11 л / хв, це означає, що за одну хвилину температура надходить в колонку води в обсязі 11 літрів підвищиться на 25 ° при виході з крана гарячої води. Зазвичай при розрахунках з приблизною температурою вхідної води вибирають 10 °, тому нагріватися вода повинна до 35 °.

Щоб визначитися з потрібною для вашого житла продуктивністю, слід пам'ятати, що приблизний витрата води одним змішувачем становить від 6 до 7 літрів за хвилину. Виходить, для забезпечення гарячою водою двох точок одночасно (наприклад, умивальник на кухні і душову у ванній) потрібні моделі колонок з продуктивністю мінімум 13 л / хв.

Продуктивність газових колонок

Камера згоряння

У різних колонках вона буває:

 • Відкритої. Такий апарат працює на природній тязі, забираючи повітря з приміщення, в якому він встановлений. Висновок продуктів згоряння відбувається в димохід також за рахунок природної вентиляції.
 • Закритою. Вона присутня в турбированних колонках. У таких апаратах є вентилятор для примусового створення тяги. Висновок відпрацьованих газів проводиться через коаксіальний димохід, який також забезпечує приплив повітря в колонку з вулиці.
Газові колонки з відкритою камерою згоряння і закритою камерою згоряння

використовуваний газ

Нагрівають воду колонки найчастіше використовують для роботи природний газ, проте багато з моделей можуть бути переналаштовані на споживання газу в балонах (зрідженого). Це особливо актуально і затребуване для забезпечення гарячою водою заміського або дачного будинку, до якого не підведена газова магістраль.

Газова колонка на природному газіГазова колонка на зрідженому газі

Витрата газу

На даний параметр безпосередньо впливає потужність апарату, а також можливість її регуляції. Дізнатися витрата газу для обраної моделі ви можете в паспорті на колонку. Він вказується в кубічних метрах газу за одну годину. Якщо ви хочете розрахувати, скільки споживає газу колонка з пьезорозжигом, додавайте близько 25%.

Необхідний тиск води

Мінімальний тиск, необхідне для включення обраної колонки, вказують в документації до обладнання. Приділяти увагу цим параметром особливо важливо при монтажі колонки в старих будинках, зведених в 60-70-х роках, так як натиск в їх трубах часто буває недостатнім для роботи нагрівача. Якщо виробник заявляє мінімальним вимогою натиск більше 0,15 бар, то в старій будівлі з функціонуванням даної колонки можливі проблеми.

Норми тиску для газових колонок

Ще один момент - здатність колонки витримувати гідравлічний удар, періодично з'являється при водопостачанні. Так називають нетривале підвищення напору в трубах, які викликають витоку і пошкодження з'єднань. При значенні в межах 11-12 бар колонка здатна витримувати подібні зміни.

модуляція потужності

Вибір колонки з опцією модуляції підвищує комфорт використання такого обладнання. Якщо модуляція відсутня, то при відкриванні другого крана натиск і температура води буде зменшуватися, що позначиться на роботі колонки. Якщо ж в апараті передбачена модуляція, скачки тиску води викличуть автоматичну регуляцію потужності пальника, і на виході з колонки температура води не зміниться.

Враховуйте, що така модуляція має свої межі. Її максимальне значення обмежується максимумом допустимої потужності колонки, а на мінімальну впливають особливості водяної арматури в апараті (чутливість і еластичність). Найоптимальнішим діапазоном для модуляції називають 40-100% від потужності.

Газові колонки з модуляцією полум'я

особливості експлуатації

Для тривалої і ефективної роботи газової колонки важливо дотримуватися такі правила:

 • Враховувати жорсткість води, яка надходить в апарат. Якщо потрібно, слід подбати про її пом'якшення і очищення.
 • Встановити комфортну температуру нагрівання води. Не рекомендується нагрівати воду занадто сильно, оскільки це є стимулом надлишкового утворення накипу.
 • Виконувати роботи з техобслуговування колонки раз на рік.
Особливості експлуатації газових колонок

У наступному відео на прикладі моделі газової колонки Neva Lux 5611 розповідається про будову та принцип роботи більшості автоматичних газових колонок.