Планування санвузла: ідеї дизайну

У даній статті буде розглянута планування санвузла, основні її принципи та нюанси, а також етапи виконання планування.

Проекти санвузлів виконують з таким розрахунком, щоб при максимальній функціональності домогтися максимальної комфортності, оскільки вранці людина набирається тут бадьорості, а перед сном - розслабляється і отримує задоволення.

планування санвузла

Приміщення ванної та туалету є найменшими за площею, але обмежений розмір не зменшує їх значимість. Для того, щоб житло було по-справжньому комфортабельним, проект санвузла повинен забезпечувати достатню його площа, а в ряді випадків влаштовують навіть не один санвузол, а декілька.

При цьому слід враховувати, що занадто велика площа такого приміщення також є марнотратством як житлового простору, так і фінансів.

Тому норми проектування санвузлів передбачають їх ретельне планування ще на тому етапі, коли створюється проект будинку.

Використання такого підходу дозволяє визначити заздалегідь, яке приміщення буде більш комфортабельним у разі збільшення його площі, а в якому випадку можна заощадити кілька квадратних метрів без шкоди загальної функціональності.

Досить важливим є також питання, що краще - поєднаний або суміжний санвузол. Взагалі, санітарним вузлом називають місця, де людина приймає санітарно-гігієнічні процедури. У разі суміщеного санвузла туалет і ванна розташовуються в одному приміщенні, а в разі розділеного - в різних.

У побуті під санвузлом найчастіше розуміють приміщення, в якому розташовується умивальник і унітаз, іноді також душова кабіна. Щоб уникнути плутанини між даними поняттями надалі приміщення з умивальником і унітазом ми будемо називати вбиральні, а якщо крім цього в ній знаходиться душ - санвузлом.

Корисно: приміщення великого розміру, в якому розташована також ванна, зазвичай називають ванною кімнатою. Такі приміщення зазвичай не призначені для гостей, а тільки для господарів будинку. Вони розташовуються в приватній частині житла, найчастіше біля спальні. Поруч зазвичай виконується і планування маленького санвузла.

Вимоги до планування санвузла

планування суміщеного санвузла

При плануванні санвузла рекомендується дотримуватися таких вимог:

 1. Оптимальна ситуація передбачає наявність вікна у ванній кімнаті, що забезпечує природну вентиляцію і освітлення даного приміщення. При неможливості обладнати вікно у ванній слід облаштувати примусову вентиляцію, що видаляє конденсат, що утворюється в результаті інтенсивного пароутворення;

Корисно: найкраще, щоб вікно у ванній виходило на схід, можна також вивести вікно на північний схід або на північ.

проекти санвузлів
 1. Для санвузлів різного планування діють наступні вимоги до мінімальної площі:
 • Для суміщеного санвузла, обладнаного умивальником, ванною, унітазом і місцем під пральну машину - 3,8 м2;
 • Для ванної кімнати з умивальником, ванною та місцем під пральну машину - 3,3 м2;
 • Для туалету, обладнаного умивальником і унітазом - 1,5 м2;
 • Для туалету, обладнаного унітазом без умивальника - 1,2 м2. план санвузла
 1. Крім того, слід дотримуватися мінімальні відстані між стінами приміщення санвузла та обладнанням:
 • Перед душовою кабіною або ванною слід залишати як мінімум 70 см вільного простору, оптимально - 105 см; проектування санвузлів
 • Відстань між полотенцесушителямі або вішалками для рушників і ванною або душем має становити 50-70 см
 • Перед унітазом слід залишити як мінімум 60 см простору, а з обох боків від його поздовжньої осі - мінімум по 40 см; норми проектування санвузлів
 • Змивну трубу, промивають піссуарні лоток, направляють вниз під кутом 45 ° отвором до стіни;
 • Умивальник розміщують на висоті як мінімум 80 см від рівня підлоги;
 • Мінімальна відстань між умивальником і боковою стіною - 20 см, між умивальником і унітазом - 25 см; планування санвузлів
 • Мінімальна відстань перед умивальником - 70 см або 95 см, якщо він встановлений в ніші; проект санвузла
 • Відстань між осями змішувачів двох умивальників - не менше 90 см, а між самими умивальниками - як мінімум 25 см.

Кількість санітарних вузлів та їх розташування

планування санвузлів

Розглянемо основні фактори, які слід враховувати, виконуючи проектування санвузлів:

 • Кількість санвузлів вибирають залежно від того, яка площа будинку і скільки людина в ньому проживає. У разі одноповерхового будинку невеликій площі, в якому не більше двох спалень, найчастіше облаштовується одна ванна кімната і один санвузол або вбиральня неподалік від вітальні.
  Може також розглядатися планування суміщеного санвузла для гостей, а двері в санвузол або вбиральню бажано робити в холі, а не в загальній кімнаті для відпочинку;

Важливо: складаючи план санвузли, не слід розміщувати туалет біля їдальні або кухні.

 • У разі двоповерхового будинку, в якому є три або більше спалень, в яких проживають два дорослих людини і дві дитини, планування санвузлів виконують наступним чином: на першому поверсі - гостьова вбиральня, на другому - 2 ванних кімнати, з яких одна розташовується біля батьківської спальні , друга, яка виходить у коридор - використовується дітьми;
 • При наявності гостьової спальні на першому поверсі оптимальним варіантом є облаштування санвузла, а не вбиральні. При цьому санвузол повинен бути розташований досить близько як до кімнати для гостей, так і до кімнати відпочинку;
 • При постійному проживанні в будинку літніх людей, біля їхньої спальні (зазвичай на першому поверсі) передбачається окрема повноцінна ванна кімната, а для гостей виконується планування спільного санвузла близько суспільної зони;
 • Максимальну комфортність забезпечує таке планування санвузлів, коли при кожній спальні є окрема ванна кімната, а на першому поверсі - загальний гостьовий санвузол. Раціональність такого рішення визначається тільки площею будинку і фінансовими можливостями господарів;
 • При наявності в будинку декількох поверхів санвузли рекомендується розміщувати один над одним з метою економії на прокладанні різних комунікацій;

Важливо: не слід розміщувати санвузли над житловими приміщеннями.

 • Обдумуючи розширення санвузла, слід також заздалегідь продумати, де буде розміщуватися пральна машина. Ідеальним варіантом є обладнання окремої пральнею під прання, сушку, прасування білизни та інші господарські потреби;
 • У санвузлах не потрібно інтенсивне природне освітлення, тому вони можуть розташовуватися біля північної стіни, яку не рекомендується оснащувати вікнами.

Важливо: у разі ванних кімнат з вікнами великого розміру або з виходом на балкон або терасу розміщення на холодній північній стороні не рекомендується.

Планування вбиральні

планування маленького санвузла

Вбиральня вважається досить комфортною, коли в ній можна розмістити умивальник і унітаз, що вимагають в сукупності площі в півтора квадратних метра. Пісуар і біде в приватних будинках встановлюють досить рідко, тільки при наявності вільного місця, яке частіше займають пральної та сушильної машинами, шафами для зберігання білизни і т.д.

Вбиральня великого розміру також може бути перетворена в санвузол шляхом розміщення в ній душової кабіни, при цьому може знадобитися збільшення санвузла за рахунок коридору. Устаткування вікна у вбиральні може підвищити її привабливість, але при цьому раціональне використання простору вимагає висоти підвіконня в 130 і більше сантиметрів, що дозволяє встановити під ним унітаз або організувати зону для зберігання.

Виконання планування санвузла

Розглянемо основні нюанси грамотного планування санвузла:

 • Мінімальна площа приміщення санвузла становить 2,75 м2. З метою економії простору можна використовувати кутову душову кабіну, вхід до якої розташовується з кута або збоку, при цьому розсувні двері для ванної переважніше орної; планування спільного санвузла
 • У разі складної конфігурації санвузла, що не дозволяє використовувати традиційний піддон для душової кабіни через його габаритів, можна застосувати душову панель, яка кріпиться до стіни.
  Навколо панелі відгороджують простору необхідного для максимальної зручності розміру;

  суміжний санвузол

Корисно: викладання однаковою плиткою статі санвузла та його душовою частини дозволяє візуально збільшити розмір приміщення.

розширення санвузла
 • При плануванні ванної кімнати ванну, умивальник і унітаз можна розмістити на площі, що становить 3,3 м2. У разі необхідності установки пральної машини мінімальний розмір приміщення становить 3,5 м2.
  У великих ванних кімнатах, які зазвичай розташовуються біля головної спальні, можуть бути додатково розміщені другий умивальник, кабіна для душу, біде, пісуар, шафки для зберігання косметики, білизни, побутової хімії і т.д .;

Важливо: вільне розміщення всього перерахованого обладнання вимагає для комфортного використання ванної кімнати площі не менше 8 квадратних метрів.

збільшення санвузла за рахунок коридору
 • У разі ще більшого розміру приміщення ванна може бути встановлена ​​по центру, при цьому доступ до неї може бути забезпечений з усіх боків.
 • Поруч можна поставити крісло з непромокаючої або швидковисихаючого матеріалу. Різні шафи при цьому встановлюють на відстані від ванни, оскільки, незважаючи на їх покриття спеціальними складами, постійний вплив вологи знижує їх термін служби;
приклад санвузла для літніх
 • При плануванні санвузла для літніх людей рекомендується за рахунок розміщення меншої кількості обладнання збільшити ширину різних проходів. Замість ванни рекомендується встановити душ, обладнаний сидінням, ширина проходу до нього повинна становити не менше 1 метра.
  Крім того, в такому санвузлі не повинно бути слизьких килимків або плитки на підлозі, а відстань між ванною і тримачем рушників або полотенцесушителем має становити близько 50-70 см.

От і все, що хотілося розповісти про планування дизайну санвузла. Виконання рекомендацій та приписів даної статті дозволить ще на етапі будівництва правильно спланувати санвузол, забезпечивши зручність, надійність і комфортність його експлуатації.