Хаммам як різновид ванної кімнати з турецькою лазнею

Турецька лазня своїми руками

Традиції відвідування лазень у різних народів мають досить багато відмінностей. Найм'якшою визнана лазня "хаммам". Температура в ній найнижча (зазвичай 30-55 градусів), а вологість, навпаки, - підвищена. Турецькі лазні - хаммам - завжди славилися своїми цілющими властивостями. Цінуються вони тим, що прекрасно очищають тіло і сприяють зміцненню здоров'я. Все більше людей по всьому світу долучаються до традиційного турецького банного обряду. Відвідувати таку лазню можуть навіть люди з захворюваннями серця і судин.

Дизайн турецької лазні воістину розкішний, так як похід в лазню у турків - це своєрідна священна традиція. Жінки в Туреччині, відвідуючи лазню, часто обговорюють новини та всю працю, активно ведуть соціальне життя. Банна процедура в Туреччині може тривати весь день.

Банна процедура в хаммамі

Конструкція турецьких лазень значно відрізняються від всіх інших видів. Вся справа в тому, що водяний котел розташовується в сусідній кімнаті, пар же в основне приміщення потрапляє по спеціальних трубах. Крім парної і технічної частини в лазні хаммам існує приміщення для релаксації.

В основному приміщенні - парної - професійними банщика виконується масаж мильною піною. Гарячої пари і контрастного душу тут немає, як, втім, і віників. У цій лазні передбачено все для спокійного відпочинку: стать і лежаки підігріваються, пар подається з ефірними маслами, а розсіяне світло робить обстановку ще більш сприятливою.

Пінний масаж в хаммаме

Як влаштований хаммам

Східний хаммам має кілька кімнат, розташованих навколо головного приміщення. В цьому залі розташовується спеціальне крісло або масажний стіл - «гебек». У сусідніх кімнатах знаходяться парні, роздягальня, кімната релаксу і приміщення з паровим генератором.

Гебек в хаммамі

У національній східній лазні, звичайно, є кілька парилень з різним рівнем температури, щоб відвідувачі мали можливість визначити для себе найбільш комфортний обігрів. Хаммам має досить простий принцип пристрою. Стіни, підлога і лавки м'яко обігрівають приміщення, а через спеціальні відводи подається пар з ефірними маслами. Традиційний хаммам має три басейни з водою різної температури.

банна церемонія

Традиційна лазня хаммам представлена ​​мінімум трьома кімнатами:

 1. Роздягальня, або «джамекян», розташована першої.
 2. Передбанник, тут тіло розігрівається і готується до наступної церемонії. Температурний режим тут становить близько 35 градусів.
 3. Парна, «харарет». У цій кімнаті жар тримається на рівні 45 градусів, а насиченість паром така, що видимість не більше 1м.
Одна з кімнат в хаммаміТурецька баняРелакс в хаммамі

Саме в парній проводять масаж за допомогою мильної піни, а також очищення шкіри, сприяють її оновленню. Далі процес змінюється водними процедурами. Щоб ефективність процедур була вище, пар збагачують ароматичними маслами.

Банний приміщення має круглу форму, а в центрі розташований масажний стіл. По периметру залу розташовані спеціальні ніші, в яких дуже висока вологість і висока температура

Після цього відвідувачі переходять в наступну кімнату, «согуклюк», щоб полежати і розслабитися, а також випити чаю.

Согуклюк

користь

Лікувальна дія лазні хаммам надзвичайно велике. Тут пори розширюються і поліпшується потовиділення, що сприяє очищенню й омолодженню всього тіла. Разом з потом виводяться всі шкідливі речовини з організму. М'яка температура дозволяє м'язам розслабитися і сприятливо впливає на нервову систему.

користь хаммамі

Хаммам допомагає нормалізувати роботу системи органів дихання, а також служить відмінною профілактикою простудних захворювань. Банні процедури також сприяють поліпшенню сну і зняття стресу. Дуже корисна така лазня буде людям з проблемами травлення і зайвої ваги, так як м'яка температурна атмосфера сприяє нормальному функціонуванню організму.

Як побудувати хамам

Спорудження турецької лазні досить складний процес, який вимагає професійного підходу. Найкраще буде скористатися послугами фахівців, щоб отримати власну баню, яка настільки популярна, завдяки своїм цілющим властивостям. Нижче будуть наведені деякі поради про те, як спорудити хаммам самостійно.

Хаммам своїми руками

Для початку варто відзначити, що традиції будівництва лазні хаммам значно змінилися, тому створити хаммам можна на невеликій площі.

Банний приміщення повинно бути представлено як мінімум з пари окремих кімнат:

 • технічної кімнати, де буде розташовуватися парогенератор (площа такого приміщення приблизно 1 м2);
 • основного залу.
Оздоблення хаммама

Щоб зберегти відмінну ізоляцію вологості і тепла всередині приміщення слід свідомо підійти до внутрішнього оздоблення.

Шари слід укладати таким чином:

 • шар утеплювача,
 • теплоізоляційний шар,
 • шар гідроізоляції,
 • система обігріву (водяна або електрична),
 • вирівнює штукатурка,
 • стяжка і фінальна гідроізоляція.

Стіни, стеля та підлога обов'язково повинні бути декоровані в національних турецьких традиціях.

вибір місця

Головним достоїнством лазні хаммам є те, що для її спорудження не потрібно створювати окрему споруду. Розмістити її можна в будь-якому приміщенні, будь то котедж, квартира або оздоровчий центр. Головне, щоб в це приміщення був підведений водопровід, каналізація, електрика і вентиляція.

Щоб облаштувати хамам, не потрібно великої площі, тому підійде квартира невеликих розмірів.

Технічне приміщення потрібно розміщувати неподалік від основного, але не далі 15 м. Не забувайте про те, що після завершення робіт з оздоблення приміщення його внутрішній обсяг зменшиться мінімум на 10 см.

сучасний хаммамтурецька лазня в квартиріХаммам в квартирі

матеріали

Основними матеріалами, з яких виготовляють баню хаммам, є камінь і метал. Використання деревини тут неприпустимо. Головна вимога при виборі матеріалів - довговічність, стійкість до перепадів температури і до вологи.

Матеріал для турецької лазні

Найкращим матеріалом для обробки турецької лазні вважаю мармур. З давніх-давен його застосовують для обробки стін і лежанок. Завдяки його природними властивостями, він довго утримує тепло, дозволяє згладити перепади температури і дуже довговічний. Такий матеріал буде свідчити про бездоганний смак господаря будинку, та й вартість у нього досить висока. Замінити натуральний камінь досить дорогий породи можна плиткою з кераміки або скляною мозаїкою.

Хаммам з мармуру

Для оздоблення часто застосовують смальту, дрібну мозаїку зі скла різних кольорів, яка випускається у вигляді пластин або плитки невеликого розміру (від 1 до 5 см). Нею можна викладати прекрасні картини з національним орнаментом на будь-яких поверхнях. Цей матеріал дуже щільний, має високу морозостійкість і жароміцних. Декоративність цього матеріалу очевидна, нафта світиться як би зсередини і створює переливи світла. Існує більше 80 відтінків Мальти. Робота з укладання мозаїки дуже копітка, проте результат вас порадує.

Хаммам з мозаїки

Плитка з кераміки - матеріал, який легший в обробці і має невисоку вартість. Цей матеріал може скласти гідну конкуренцію мармуру і смальти. Можна створити недорогу і разом з тим дуже красиву обробку, адже вибір розмірів і відтінків керамічної плитки дійсно величезний.

Хаммам викладений плиткою

Пол і стеля

Підлогове покриття в турецькій лазні встановлюють під невеликим кутом, щоб вода легко стікала, і забезпечують підігрів за допомогою спеціальної системи. Складається підлогу з декількох шарів. Два шару цементної стяжки, між якими укладається гідроізоляційний шар, і завершальне покриття мармуром, скляною мозаїкою або плиткою з кераміки.

Стеля в хаммаме

Щоб конденсат не накопичувався на стелі, його слід виконати у вигляді зводу або арки, тоді вода буде стікати по стінах. Нестандартна форма стелі робить будівництво більш складним. У висоту парна повинна бути вище 2,5 м.

способи обігріву

У лазні хаммам нагрів і рівень вологості приміщення підтримується за рахунок того, що стінові панелі, покриття для підлоги і лавки обігріваються. Спеціальні відводи подають пар з технічного приміщення, де він проводиться парогенератором.

обігрів хаммамі

Виділяють два види систем обігріву лазні хаммам - водяна і електрична. Електричне опалення відбувається за рахунок нагрівальних елементів, розташованих під усіма поверхнями. Однак більш вигідним і бюджетним варіантом буде водяне опалення. Воно має на увазі розміщення під усіма поверхнями невеликих по товщині труб, по яких циркулює гаряча вода. Незалежно від того, який вид опалення ви вибрали, технічний блок повинен розташовуватися в окремій кімнаті.

Освітлення і електропостачання

Електричний кабель потрібно використовувати термостійкий, а світильники з високим ступенем гідроізоляції, так як підвищена вологість вимагає дотримання всіх заходів безпеки.

Досить незвично в дизайні такої лазні виглядає освітлення стелі у вигляді «зоряного неба». Таке освітлення додасть приміщенню загадковий вигляд.

Освітлення в турецькій лазніОсвітлення в хаммаміОсвітлення у вигляді неба

Каналізація та вентиляція

Систему каналізації в основному приміщенні лазні необхідно оснастити спеціальним замком, щоб захистити приміщення від сторонніх ароматів. Каналізацію лазні хаммам об'єднують з загальдомовий.

каналізація хаммамі

Особливо ретельно потрібно вибирати обладнання, в тому числі вентиляційну витяжку. Щоб перебування в парній було комфортним, оновлення повітря повинно відбуватися кожні 10 хвилин.

парогенератор

Парогенератор є найважливішим елементом турецької лазні. Саме він підтримує велику вологість усередині приміщення. Потужність парогенератора безпосередньо залежить від площі банної кімнати. Спеціальний термодатчик стежить за тим, щоб пар, потрапляючи в баню, що не нагрівав її вище 55 градусів.

Сам парогенератор розташовується в сусідньому приміщенні, а система подачі пари під лежанками в лазні. Систему управління розташовують біля входу в лазню, вона регулює освітлювальну і температурну системи.

Система управління в хаммамі

Ні в якому разі неприпустимо проникнення вологи в пульт.

На російському ринку пропонують парогенератори, вироблені в Швеції Фінляндії. Підключається парогенератор за 1-1,5 години до планованого відвідування.

ароматизатор

Банні процедури будуть ще приємніше, якщо наситити пар ароматичними ефірними маслами, більшість з яких мають лікувальну впливом. Система ароматерапії самостійно розпорошує ефірні есенції.

Ароматерапія в хаммамі

Курна

Пар потрапляє в приміщення з-під лавок, де встановлені спеціальні пристосування. Банна процедура в турецькій лазні сприяє посиленому потовиділенню, спеціально для цього всередині парної розміщується джерело води - курна, ємність для обмивання біля стіни, яка не має зливу.

Курна- класичний східний елемент, в якому готують пахощі і масажний мильний розчин. Традиційно курни виготовляють з мармуру. Курна оснащена витонченими кранами з теплою і холодною водою, виконаними в традиційному східному стилі.

Курна

Масажний стіл і лежанки

Коли установка курни завершена, приступають до облаштування лежанок і масажного столу. Найчастіше для їх укладання використовують цеглу. Підігріватися лежанки і столу повинні обов'язково. Поверхня столу може відрізнятися за розмірами: досить широка, що вміщає кількох людей, або, навпаки, вузенька, призначена для однієї людини.

Масажний стілінтер'єр хаммаміЛежанка в хаммамі

Щоб масажиста було зручно працювати, стіл необхідно робити по висоті близько 80 см. Завершальний етап - оздоблення мозаїчним панно, мармуром або керамікою. Для обробки лежанок і столу професійні банщики радять використовувати натуральний мармур, що володіє властивостями довговічності і збереження температури.

Дизайн

Хаммам в традиційному східному стилі повинен бути прикрашений мозаїчним панно або декорований картинами з кераміки в національних турецьких традиціях. Для оздоблення стін використовують плитку з мармуру або різнокольорову мозаїку.

Природно, що кінцевий варіант оформлення лазні хаммам залежить від ваших особистих бажань і дизайнерської задумки.

Дизайн хаммаміінтер'єр хаммамідизайн турецької лазні

Правила безпечної експлуатації

 1. Лавочки, стінові панелі та покриття для підлоги повинні прогріватися до оптимальних температур.
 2. Електропроводка виготовляється з Термоміцністі і вологостійкого кабелю.
 3. Елементи освітлення повинні мати низьку напругу і захист від вологи і температури.
 4. Каналізаційний отвір обладнується спеціальним заслоном, що перешкоджає проникненню ароматів. Нагрівати хаммам необхідно за пару годин до планованого використання, виставляючи температуру повітря в районі 50 градусів.
 5. Після завершення всіх банних процедур потрібно провести прибирання з використанням миючих засобів.
 6. Два рази на рік потрібно проводити профілактичний огляд технічного обладнання та прочищати парогенератор.