Бойлери непрямого нагріву

Бойлер непрямого нагріву

Наявність гарячого водопостачання, без сумнівів, підвищує комфорт життя сучасної людини. І якщо в міській квартирі гарячу воду отримати легко, досить лише для цього відкрити кран, то для приватних будинків це нерідко виявляється проблемою. Щоб забезпечити домочадців теплою водою, використовують різні нагрівальні прилади. Одним з них є бойлер непрямого нагріву, що працює в парі з опалювальною системою будівлі.

плюси

 • Цей варіант нагрівача є найбільш оптимальним при наявності одноконтурного котла, що працює на природному газі або на твердому паливі.
 • Завдяки його установці мешканці будинку можуть отримувати підігріту воду у великій кількості без перебоїв. При цьому тепла вода буде надходити відразу в кілька точок.
 • Такий бойлер не робить навантаження на електромережі та економить електроенергію.
 • При великій площі теплообмінника і високої потужності котла продуктивність такого бойлера досить велика.
 • Вода з опалювальної системи не контактує з водою, яка надходить з бойлера для санітарних потреб. В теплообміннику циркулює вода з мінімальною кількістю солей.
 • Бойлер, що функціонує за принципом непрямого нагріву, може використовувати для своєї роботи крім газового котла і інші джерела енергії.
Бойлер непрямого нагріву

мінуси

 • Устаткування відрізняється досить високою ціною, якщо порівняти зі звичайними накопичувальними приладами.
 • Подібний бойлер, особливо якщо він відрізняється великою ємністю, займає чимало місця.
 • Коли в бойлері нагрівається великий обсяг води, температура теплоносія в опалювальній системі трохи знижується.
 • Розміщення приладу невигідна, якщо будинок обігрівається за допомогою електричного котла, а також в разі малої витрати води.

Порівняння з іншими типами нагрівачів

На відміну від двоконтурного котла, комбінація бойлера з одноконтурним котлом хоч і обходиться дорожче, але забезпечує надходження води без зміни температури і перебоїв.

У той час як проточний нагрівач здатний поставляти воду тільки на 1-2 точки водорозбору, апарат з непрямим нагрівом відрізняється набагато більшою продуктивністю і здатний забезпечити нагрітою водою весь будинок.

До того ж, температура води з проточного приладу буває нестабільною, наприклад, якщо одночасно включити кран для миття посуду і душ у ванній. Що стосується відмінностей від накопичувальних бойлерів, то пристрій непрямого нагріву виділяється не тільки більшою продуктивністю, але і меншою витратою електрики.

Двоконтурний котел з бойлером

Принцип роботи

Нагрівання надходить всередину бойлера холодної води відбувається за принципом теплопередачі. По розташованому всередині бака теплообміннику тече гаряча вода, яку нагріває одноконтурний котел або інше джерело енергії. Тепло від цього теплоносія через стінки теплообмінника переходить холодній воді, яка надходить в апарат з водопроводу. Вона поступово нагрівається і виводиться з бойлера через відвідну трубу.

Пристрій бойлера непрямого нагріву

Інформація про пристрій бойлерів непрямого нагріву дивіться у відео каналу на Youtube "віталій Лужецький".

Характеристики

Купуючи бойлер непрямого нагріву, враховуються такі параметри цього обладнання:

 • Об `єм. Його підбирають залежно від потреб сім'ї.
 • Тип установки. Одні моделі бойлерів можна повісити на стіну, інші встановлюються на підлогу.
 • Габарити і вага. Їх важливо враховувати для підбору місця, в якому буде встановлено обладнання.
 • Наявність Тена та його потужність. Нагрівач потрібен для використання бойлера в неопалювальний сезон, а його потужність впливає на швидкість нагріву води.

види

З одним спіралевидним теплообмінником

Усередині такого бойлера знаходиться єдиний теплообмінник, представлений спіраллю. Він може або розташовуватися в нижній частині бака нагрівача, або бути рівномірно розтягнутим всередині бака.

Бойлер непрямого нагріву з одним спіралевидним теплообмінником

пристрій типу «бак в баку»

У такому бойлері відсутня змійовик, оскільки його замінює встановлена ​​усередині бака ємність трохи меншого розміру. У цю ємність надходить холодна вода, а в навколишньому її порожнини циркулює нагріта в опалювальній системі вода, яка передає їй своє тепло.

Бойлер непрямого нагріву

З двома теплообмінниками

Конструкція таких моделей передбачає наявність двох трубчастих теплообмінників. Один з них підключений до котла і приймає теплоносій від нього, а другий може підключатися до будь-яким іншим тепловим джерел, наприклад, до сонячного колектору.

Бойлер непрямого нагріву з двома теплообмінниками

відомі виробники

Drazice

Бренд з Чехії, який випускає бойлери більше 60 років. Зсередини стінки бака апаратів від Дражице покриті емальованому глазур'ю. Лінійка моделей цього виробника включає як підлогові, так і монтовані на стіну горизонтальні бойлери. Вони надійні і ергономічні, їх дизайн приємний оку, а розміри компактні.

Бойлер непрямого нагріву Drazice

Protherm

Бренд зі Словаччини, продукція якого дуже затребувана на нашому ринку. Всередині поверхня бойлерів такого виробника покрита захисною емаллю. Серед асортименту Протерм є як настінні, так і підлогові апарати з непрямим нагріванням.

Бойлер непрямого нагріву Protherm

ACV

Бренд з Бельгії, що пропонує настінні бойлери об'ємом від 100 до 240 л і підлогові моделі ємністю 130-300 л. Перевагами продукції від ACV є знижена втрата тепла завдяки 50мм теплоізоляції з поліуретану, а також високоякісний корпус, наявність захисту від перегріву і можливості під'єднання Тена або теплового насоса.

Бойлер непрямого нагріву ACV

Baxi

Бренд з Італії, продукція якого затребувана в 70 країнах. Компанія виробляє і настінні бойлери, і підлогові пристрої з непрямим нагріванням на 100-300 літрів. Бак в обладнанні від Baxi виготовлений з нержавіючої сталі. У всіх бойлерах є датчики безпеки для контролю роботи приладу і рівня нагріву води.

Бойлер непрямого нагріву Baxi

Valliant

Бренд з Німеччини, який випускає устаткування для нагріву води понад 130 років. Бойлери з непрямим нагріванням цього виробника представлені настінними апаратами, а також прямокутними і циліндричними підлоговими моделями ємністю від 115 до 500 літрів.

Бойлер непрямого нагріву Valliant

Bosch

Німецький бренд, відомий своєю якістю. Його апарати непрямого нагріву відрізняються привабливим дизайном, обсягом від 120 до 500 л, внутрішнім емальовані зсередини бака, можливістю підключення Тена і різним способом монтажу.

Бойлер непрямого нагріву Bosch

Thermex

Італійський бренд, який випускає водонагрівачі більше 60 років і постійно впроваджує нові технології. В асортименті цього виробника є бойлери різного об'єму. Зсередини вони покриті Біостеклофарфор. Плюсами таких бойлерів також є присутність в конструкції патрубка рециркуляції, двох анодів з магнію, теплоізоляції з підвищеною щільністю, а також Тена.

Бойлер непрямого нагріву Thermex

Популярні обсяги

100 літрів

Бойлери цієї ємності дуже поширені і найчастіше купуються, коли в родині 2-3 людини. Води з такого обладнання вистачає і на миття посуду, і на щоденний душ для всіх домочадців. Якщо ж хтось із сім'ї захоче прийняти ванну, води вистачить лише для однієї людини, але при цьому залишиться для інших побутових потреб, а для другої ванни буде недостатньо.

 

Бойлер непрямого нагріву на 100 літрів

150 літрів

Це один з найбільш затребуваних обсягів при покупці бойлера непрямого нагріву. Води з такого апарату цілком вистачає для забезпечення сім'ї з 4 осіб. Такий обсяг достатній, щоб вмиватися, мити посуд і приймати як душ, так і ванну.

Бойлер непрямого нагріву на 150 літрів

200 літрів

Такого обсягу бойлера вистачає на забезпечення приватного будинку, в якому живе 4 і більше осіб. Води з подібного обладнання буде достатньо для декількох ванних кімнат, а також для кухонних потреб. Всі члени сім'ї можуть мити руки і посуд, приймати душ або ванну.

 

Бойлер непрямого нагріву на 200 літрів

300 літрів

Устаткування з таким обсягом затребуване для великих будинків, де проживає кілька сімей. Води з цього бойлера вистачить для всіх побутових потреб. З таким нагрівачем все домочадці можуть вмиватися і мити посуд без будь-яких обмежень, а також не вибирати між душем або ванною,

 

Бойлер непрямого нагріву на 300 літрів

З електричним теном

Бойлер, який крім підключення до контуру опалення, оснащений Теном, називається комбінованим. Такий пристрій працює цілий рік, при цьому в зимовий час теплоносій надходить в нього з опалювального котла, а влітку нагрів води здійснюється від Тена, як у звичайного накопичувального приладу.

Потужність такого Тена складає 2-6 кВт. Його включення регулюється термостатом, коли пристрій фіксує зниження температури води всередині бака. У деяких моделях є таймер включення Тена, що дозволяє економити електроенергію.

Бойлер непрямого нагріву з електричним теном

Поради щодо вибору

Перше питання, яке важливо вирішити при виборі апарату з непрямим нагріванням, полягає в потрібному обсязі бойлера.

Для розрахунку необхідної ємності приладу потрібно знати, що в добу одна людина витрачає:

 • на умивання - приблизно 5-15 л води;
 • на прийняття душу - близько 60-90 л;
 • на ванну - від 160 до 200 л.
 • на мийку посуду - в середньому витрачається 20-25 л.

При цьому не забудьте, що в бойлері буде вода з температурою 80-90°, І в процесі використання вона буде змішуватися з холодною, тому витрата води з апарату буде майже вдвічі меншим. Порахувавши кількість домочадців і округливши цифру в більшу сторону, ви отримаєте потрібний обсяг пристрою.

Наступне питання щодо вибору бойлера повинен стосуватися місця його установки. При цьому доведеться враховувати ємність апарату, оскільки прилади з об'ємом понад 200 л зазвичай представлені підлоговими моделями.

Монтуємий на стіну бойлер буває:

 • вертикальним;
 • горизонтальним.

Вибираючи виробника, найкраще купувати бойлер того ж бренду, чиє опалювальне обладнання у вас встановлено. У цьому випадку ніяких проблем з монтажними роботами не буде.

Важливо приділити увагу і матеріалами, з яких виготовлені деталі бойлера:

 • Бак з нержавіючої сталі коштує трохи дорожче, але відрізняється більш тривалою службою, ніж апарати з баком зі сталі, покритої емаллю. Хорошою альтернативою нержавійці є бак з внутрішнім покриттям склокерамікою.
 • Для теплоізоляції, яка розташовується в апараті між баком і корпусом, в дешевих бойлерах використовують поролон, а в моделях подорожче - поліуретан.
 • Для виготовлення корпусу використовують сталь, нержавіючу сталь і пластик. Останні два варіанти більш стійкі до зовнішніх впливів, тому бойлери з таким корпусом служать довше.
 • Труба теплообмінника буває сталевий і латунної. Змійовик зі сталі зазвичай приварюють до баку, а латунна деталь коштує дорожче, але може зніматися для очищення.

установка

Детально підключення і типи обв'язки бойлерів ковсенного нагріву були розглянуті в іншій статті.

Найчастіше монтаж бойлера виконують з використанням двох контурів - одного для опалення, а другого для гарячої води. Щоб регулювати нагрів, в такому випадку використовують трехкодовий клапан і термостат. Якщо температура в бойлері знижується, клапан перенаправляє теплоносій в бойлер, а після досягнення потрібної температури води основний потік теплоносія направляється в систему опалення.

Установка бойлера непрямого нагріву з триходовим клапаном

Крім того, нерідко рекомендують підключати бойлер до опалювальної системи паралельним контуром з включенням в нього незалежного циркуляційного насоса. Таке підключення зробить апарат незалежним від системи опалення та дозволить при необхідності повністю відключатися від системи опалення.

Бойлер непрямого нагріву з циркуляційним насосом

Схему установки і рекомендації щодо порядку монтажних робіт слід подивитися в паспорті, що додається до приладу. Спочатку до баку бойлера підключають холодний водопровід, потім монтують частина, що відповідає за виведення гарячої води. Якщо ви вирішили придбати настінну модель, її при монтажі слід підняти на таку висоту, щоб верх котла був нижче дна бойлера.

З рециркуляцією

У деяких моделях бойлерів передбачена можливість підключення лінії рециркуляції, завдяки чому гаряча вода буде подаватися миттєво, а необхідність попереднього зливу холодної води буде відсутній. Крім того, з'явиться можливість установки полотенцесушителя.

Важливо врахувати, що подібна схема підходить лише для зацикленої магістралі, в якій постійно протікає вода. Крім того, для контуру рециркуляції необхідно встановити циркуляційний насос. Також потрібно монтаж розширювального бака і запобіжного клапана.

Бойлер непрямого нагріву з рециркуляцією

Про невеликих хитрощів підключення бойлера ковсенного нагріву дивіться в наступному відео каналу "Termostar Valentine" на Youtube.

обслуговування

Усередині бойлера непрямого нагріву встановлено магнієвий анод, покликаний захищати бак і внутрішні елементи апарату від корозії. Його слід регулярно замінювати, оскільки він «з'їдається». Замість такого анода можна вдатися до використання катодного захисту, проте для цього бойлер повинен бути постійно підключеним до електромережі.

магнієвий анод бойлера непрямого нагріву

Двічі на рік (до сезону опалення і відразу після його закінчення) важливо виконувати профілактичне обслуговування апарату. Виробники рекомендують звертатися для цього в сервісний центр, але визначити ступінь забруднення теплообмінника накипом, а також виконати його очищення можна і самостійно.

Для цього вимірюють температуру теплоносія на вході в прилад, а також на виведення з нього. Якщо вона відрізняється більш ніж на 15°, Це свідчить про нормальну передачу тепла всередині апарату. Якщо різниця температур становить 12-14°, То теплопередача утруднена через шару накипу.

При такій різниці видалити накип допоможе «тепловий удар» - Злив воду з приладу, запустіть в його теплообмінник теплоносій на десять хвилин, потім залийте бойлер холодною водою, в результаті чого вийде велика різниця температур між нагрітим теплообмінником і водою, яка його буде оточувати. Це викличе відходження вапняного нальоту від трубки, після чого бак потрібно промити.

Якщо різниця температури вхідного і вихідного теплоносія буде менше 12°, Це ознака дуже великого шару накипу, для видалення якого потрібні спеціальні хімічні засоби. Згідно рекомендацій виробника їх розводять у воді, заливають в бойлер і вичікують потрібний час, після чого двічі промивають холодною водою.

Накип на теплообміннику бойлера непрямого нагріву

Чи можна зробити своїми руками?

Створення бойлера непрямого нагріву власними руками є цілком реальним завданням. Для такого саморобного пристрою потрібно:

 • Підібрати підходящу ємність, яка буде служити баком і корпусом. Нерідко такий ємністю вибирають бак зі старої пральної машинки. Також підходящим варіантом буде пластикова бочка або бідон, що вміщає 100-150 л.
 • Зробити змійовик теплообмінника. Для цього можна зігнути мідну трубу підібраною довжини.
 • Придбати фітинги, вентилі, зворотні клапани, муфти і штуцери.
 • Утеплити пристрій для підвищення його ККД. Для цієї мети найчастіше використовується мінеральна вата і фольгований матеріал, що утеплює.
Бойлер непрямого нагріву своїми руками Бойлер непрямого нагріву своїми руками