Чи потрібна ніша у ванній кімнаті і як її зробити з гіпсокартону?

Ніша у ванній

призначення

Ніша - це архітектурний елемент, який представляє собою поглиблення в стіні. В інтер'єрі житлових приміщень ніші використовуються вже дуже давно - з часів Стародавньої Греції та Стародавнього Риму. Спочатку цей конструктивний елемент прикрашав стіни храмів і служив для зберігання предметів релігійного культу, наприклад, статуй язичницьких богів і інших реліквій. Пізніше ніші з'явилися в стінах палаців. У багатих будинках в ніші поміщали цінні речі і твори мистецтва - вази, статуетки тощо

Ніші в якості поличок в ванної кімнати

У сучасному інтер'єрі призначення ніші більш практичне. Все частіше при проектуванні житла за нішею в стіні закріплюють певні функції. Так, вона може служити своєрідним шафкою для зберігання побутових предметів. Якщо мова йде про інтер'єр ванної кімнати, то стінна ніша зазвичай використовується під рушники, гігієнічні приналежності, побутову хімію, туалетний папір та інше. Якщо ретельно продумати розташування ніш в приміщенні, можна отримати універсальну систему зберігання і, таким чином, обійтися зовсім без шафок, комодів і поличок, захаращують ванну кімнату.

Крім свого основного призначення, ніша в стіні може використовуватися для організації точкового освітлення, так як в неї зручно монтувати вбудовані світильники.

Ніша з підсвічуванням у ванній кімнаті

плюси

  • Основна функція стіновий ніші - це зберігання всіляких речей. Залежно від розміру і розташування, її можна використовувати в якості стелажа або полки. Але, на відміну від цих предметів меблів, ніша в стіні виглядає досить свіжо і оригінально, нагадуючи про стилістики античності і класицизму.
  • Ніша дозволяє з користю використати той простір, який зазвичай залишається невикористаним: наприклад, над ванною або над унітазом. У разі якщо в кімнаті встановлено вбудоване сантехнічне обладнання, все підводки до якого заховані за стіну з гіпсокартону, стінна ніша стане відмінним рішенням, що економить місце в невеликому санвузлі.
  • Якщо на стінах у ванній кімнаті розташована велика кількість комунікацій, які псують зовнішній вигляд приміщення, з цією проблемою легко впоратися, приховавши все за фальш-стіною з гіпсокартону. А щоб корисний простір не пропадало даремно, в стіні слід організувати одну або кілька ніш. Навіть якщо ви не маєте потребу в додаткових місцях для зберігання, ніші можна використовувати для прикраси інтер'єру, наприклад, розставити в них свічки або рослини в горщиках.
Полички в ніші під ванні приналежностіНіша в стіні ванної кімнати - її перевагиЧи не глибокі ніші в стіні ванної кімнати

мінуси

  • Для недосвідчених майстрів облаштування ніші в стіні може перетворитися на справжнє випробування. Зробити це, в общем-то, не так вже й важко, але для цього доведеться правильно зробити деякі розрахунки. Крім того, потрібно буде відправитися в будівельний магазин, щоб придбати необхідні матеріали та інструменти. Втім, якщо немає часу або бажання возитися з ремонтом, спорудження ніші завжди можна довірити професіоналу - досвідчений майстер з легкістю впорається з таким завданням.
  • У порівнянні з традиційними рішеннями для зберігання у ванній, стінні ніші мають обмеженою функціональністю. По-перше, вони не захищають речі від попадання пилу і водяних бризок. По-друге, ніші рідко вдається зробити досить глибокими, щоб в них можна було помістити великі речі. І, нарешті, речі в нішах завжди залишаються на увазі тому зберігати в них предмети особистої гігієни вкрай незручно.
  • Ще один мінус ніші в стіні полягає в тому, що якщо ви захочете позбутися цього архітектурного елементу, доведеться виробляти демонтажні роботи. Тому, плануючи у ванній кімнаті нішу, потрібно бути впевненим в тому, що в найближчі кілька років ви не захочете від неї позбутися.
Глибокі ніші у ванній кімнаті - їх недоліки

Як зробити з гіпсокартону?

Як ми вже говорили вище, зробити нішу з гіпсокартону своїми руками досить легко, тому якщо ви володієте хоча б мінімальним будівельним досвідом, можете сміливо братися за справу.

Розглянемо етапи робіт з виготовлення такої ніші.

вибір матеріалу

Так як ми говоримо про ванну кімнату, то гіпсокартон обов'язково повинен бути вологостійким. Його легко впізнати за особливим покриттю синього або зеленого відтінку. Такий гіпсокартон протистоїть впливу вологи, тому на ньому не з'являється цвіль і ознаки гниття. Крім цього, потрібно придбати металевий профіль, який піде на спорудження каркаса конструкції. Профіль повинен бути двох різновидів - спрямовує і стієчний.

підготовка інструментів

Залежно від матеріалу стін у ванній кімнаті вам знадобляться дюбель-цвяхи або саморізи. Саморізи іншого розміру потрібно придбати для обшивки профілю листами гіпсокартону. Крім цього приготуйте шуруповерт, різак для роботи по гіпсокартону, дриль або перфоратор, молоток, рулетку, кутову лінійку, будівельний рівень і ножиці для роботи по металу.

Інструменти по роботі з гіпсокартоном і профілем:

створення креслення

Ніяких особливих навичок в кресленні вам не буде потрібно. Просто намалюйте ескіз, ретельно все заміряйте і ще раз зробіть малюнок майбутньої конструкції вже з вказівкою всіх розмірів.

Підготовчі роботи

В першу чергу потрібно підготувати робочу поверхню. Ділянка стіни, на якому буде розташовуватися ніша, слід звільнити від залишків будівельних матеріалів і забруднень. Потім, озброївшись будівельним рівнем і рулеткою, намалюйте на стіні розмітку для кріпильних елементів і напрямних. При бажанні використовуйте лазерний рівень - він допоможе зробити все ідеально.

спорудження каркаса

Відповідно до розміткою потрібно закріпити направляючий профіль на стіні. Слідкуйте, щоб напрямні носія не відхилялися, інакше конструкція скривиться. Профіль прикріплюють до стіни за допомогою саморізів або дюбелів. Потім, в направляючий профіль встановлюється стієчний профіль з кроком не більше 60 см. Чим менше відстань між відрізками стійкового профілю, тим міцнішою буде підсумкова конструкція.

Спорудження каркаса з металевого профілю у ванній для нішіКаркас з металевого профілю під нішу у ванній кімнаті

Підводка комунікацій

Якщо стінна ніша буде служити, в тому числі, і для приховування труб або проводів, то після складання каркаса потрібно подбати про комунікації, так як на наступному етапі доступ до них буде закритий.

обшивка гіпсокартоном

Після того, як каркас завершено, велика частина роботи залишається позаду. Олівцем або маркером на аркуші гіпсокартону наноситься своєрідна «форма», по якій гострим різаком вирізаються потрібні деталі. Потім кріпимо деталі до металевого профілю на саморізи. Оптимальна відстань між саморізами складає 10-15 см. Акуратно стикуємося листи на кутах, щоб конструкція виглядала презентабельно.

Обшивка каркаса з профілю гіпсокартоном для ніші у ванній

На наступних фото ви можете побачити всю послідовність процесу.

Розмітка для нішіРозмітка для ніші з гіпсокартонуПрофілі для ніші з гіпсокартонуПрофілі для нішіОбшивка ніші з гіпсокартонуПрофілі для ніші на стеліПрофілі ніші з гіпсокартонуПрофілі ніші з гіпсокартонуПрофілі ніші з гіпсокартонуДодаткові профілі для ніші з гіпсокартонуОбшивка ніші з гіпсокартонуОбшивка ніші з гіпсокартонуЗовнішній вигляд ніші з гіпсокартону

Оздоблювальні роботи

На заключному етапі вийшла конструкції потрібно надати охайний вигляд. Для цього поверхню слід зашпаклювати, усуваючи всі недоліки матеріалу і огріхи в роботі. Поверх штукатурки наноситься фарба або клеїться керамічна плитка.

Ніша в стіні ванної кімнати - з гіпсокартону оброблена керамічною плиткою

Дизайн та оформлення

Варіантів оформлення стінний ніші існує безліч. Якщо ви віддаєте перевагу, щоб цей елемент не виділявся, потрібно виконати його в тих же тонах або з використанням тих же оздоблювальних матеріалів, що і вся ванна кімната. Якщо ж ваша мета - привернути увагу до ніші, можна виділити її за допомогою контрастної кольорової гами і фактурного матеріалу. Фахівці не радять робити темні ніші на світлому тлі, так як це створює ефект дірок в стінах.

Велика ніша з підсвічуванням у ванній кімнатіНіша з підсвічуванням біля ванни як полички під різні приналежностіНевеликі ніші в стінах ванної кімнати

Звернути увагу на предмети, розташовані в ніші, можна, організувавши підсвічування - світлодіодною стрічкою або вбудованими точковими світильниками.

Світлодіодним підсвічування в ніші ванної кімнати

Продумуючи зовнішній вигляд ніші потрібно врахувати багато важливих моментів - її розміри, форму і глибину. Ніша може бути прямокутної або з округлим верхом, що нагадує арочний звід. Іноді доцільніше зробити дві вузькі ніші замість однієї широкої. Простір в довгих нішах можна розділити за допомогою прозорих скляних поличок - це виглядає дуже ефектно.

Невеликі ніші з дерев'яними поличками в стіні ванної біля дзеркалаНіші різного розміру в стіні ванної кімнатиНіші з поличками зі скла в стіні ванної

Поради

  • Якщо ніша розташовується в безпосередній близькості від джерела води, наприклад, над ванною або всередині душової кабіни, то її краще сконструювати під нахилом, щоб з нижньої частини і з поличок вільно стікала вода. Так в ніші ні утворюватися калюжі.
  • Для поличок в ніші потрібно вибирати спеціальне загартоване скло, яке відрізняється високою міцністю і стійкістю до дії агресивних миючих засобів. Якщо ви не хочете, щоб скло було з зеленуватим відтінком, запитуйте у продавців скло з мінімальним вмістом заліза в складі.
  • У будинку, де є маленькі діти, полки в нішах краще робити з міцнішого і менш небезпечного матеріалу, ніж скло. Наприклад, надійно закріплені полки зі штучного каменю зможуть вистояти, навіть якщо ваш малюк вирішить використовувати стінну нішу в якості сходів. Крім того, виглядають такі полки незвичайно красиво.
Ніша з підсвічуванням у ванній кімнаті розташована трохи вище ванни і над раковиноюРозташування глибокої ніші з підсвічуванням і поличкою над унітазом