Технологія укладання кахельної плитки: покрокова інструкція

Довгі роки керамічна плитка є одним з найпопулярніших обробних матеріалів для кухонь і санвузлів. Це обумовлено її високою механічною міцністю, стійкістю до агресивних речовин і гідроізоляційними властивостями. Процес облицювання стін і підлоги відпрацьований до дрібниць і враховує будь-які варіанти приміщень. Щоб плитка стала окрасою квартири - слід лише дотримуватися технології укладання кахлю.

Як це зробити - далі в статті.

Криволінійна кладка -

Весь комплекс робіт з укладання керамічної плитки можна розділити на кілька великих етапів:

 1. Обмір приміщення і розрахунок матеріалів
 2. Заготівля інструментів і матеріалу
 3. Підготовка облицьовується
 4. Поклейка кахлю
 5. Фінішні роботи

Заміри і підрахунки

Визначення геометрії приміщення і необхідної кількості плитки та інших матеріалів - дуже важлива стадія обробки. Від неї багато в чому буде залежати кінцевий результат роботи. Не секрет, що стіни і підлоги в багатьох будівлях мають значні нерівності.

Частиною з них можна знехтувати і вирівнювати за рахунок шару клею, що укладається під плитку. Однак такий підхід сильно уповільнить хід процесу і потребують дуже високої точності укладання.

Тому є сенс ретельно проміряти і відзначити всі огріхи, і заздалегідь максимально вирівняти поверхню. Адже технологія передбачає, що шар клею повинен знаходитися в межах 7-15 мм. Відповідно, великі перепади за рахунок нього вирівняти не вийде.

Також слід враховувати, що гіпсова шпаклівка, а тим більше - штукатурний розчин, які використовуються для вирівнювання стін, коштують набагато дешевше хорошого плиткового клею. Нормальна технологія укладання кахлю передбачає проведення робіт з вирівняною поверхні.

Замір повинен включати такі основні елементи:

 • Розрахунок довжини стіни або підлоги;
 • Розмір ширини приміщення;
 • Прямолінійність кутів;
 • Наявність перепадів по глибині / площині на підлозі / стінах.

Вимірювання проводяться наступним чином: відповідність стін вертикалі - за допомогою схилу. У стіну забивається цвях, на який навішується шматок мотузки з вантажем (наприклад, гайкою), дещо не дістає до підлоги. Горизонт відміряється забиванням цвяхів по горизонталі - між ними натягують трос.

Однак слід пам'ятати, що трос зі своєю пластичністю не дасть гарантованого результату. Тому - слід розмічати рівні олівцем.

Схеми укладання

Якщо не вважати фігурної кладки, основних схем існує три: лінійна, вразбежку, діагональна.

 1. Лінійна припускає укладання рівними рядами по горизонталі і вертикалі.
 2. Вразбежку - коли плитки зміщуються на рівну відстань пропорційно своєму розміру
 3. Діагональна - коли плитку кладуть встик її кутів
Графічне відображення схем укладання

Залежно від схеми, розміру плитки і параметрів приміщення, обсяг використаного матеріалу може відрізнятися на 10, 20 і більше відсотків (з урахуванням обрізки). Найбільш економічним є лінійний спосіб, однак саме він додає простору занадто правильну, казенну, геометрію.

Діагональ, як правило, використовують у двох випадках:

 • При необхідності візуального розширення невеликій поверхні
 • Якщо необхідно обробити приміщення з великими площинами


При діагональної кладці витрата матеріалу буде дещо більше - за рахунок необхідності різання трикутних шматків кахлю.
При їх неправильній формі витрата плитки зросте дуже серйозно, особливо - якщо кахель великого розміру.

Розрахунок матеріалів

Кількість потрібної плитки зазвичай приймається з розрахунку певної площі стін або підлоги + 10%, у разі діагональної кладки + 20%. Обсяг клейової суміші вказує на упаковці виробник, розрахувати його нескладно, якщо знати необхідну товщину нанесення.

При цьому не слід орієнтуватися на старі книги радянського випуску. В них наведені розрахунки для цементно-піщаної суміші, призначеної для суцільного нанесення. Сучасна технологія кладки кахлю передбачає використання зубчастого шпателя і спеціальних клеїв, що дає значну економію.

Крім іншого, будуть потрібні пластикові хрестики для рівного виставлення плитки, і затирка - для подальшої розшивки швів. Хрестики зазвичай продаються в стандартних пакетах, і їх кількість достатньо для виробництва кладки.

Аналогічно, і запасу затірки в більшості випадків, вистачає для здійснення операції. Слід звернути увагу, що хрестики продаються різних розмірів. Від їх товщини буде залежати ширина шва.

Установка хрестиків на стику 4 плиток

Важлива інформація!
У продажу зустрічаються в основному хрестики шириною від 1 до 5 мм.
Для плитки з розгоном у розмірі в 2-3 мм застосовують хрестики 4-5 мм, для більш точних варіантів матеріалу - хрестики 3 мм і менше.

Виконання робіт

Установка маяків

Для рівної укладання кахлю спочатку встановлюють на гіпсової суміші, наприклад - шпатлевке, маякові плитки і маякові ряди. Гіпс використовують, оскільки швидкість його схоплювання набагато вище, ніж у цементу. Кожна плитка виставляється по рівню. Крім того, маяки за допомогою правила (довгої рівною рейки) звіряються на вертикальність / горизонтальність між собою.

Іноді для цих же цілей використовують причалки - натягнуті уздовж рядів мотузки. Однак, оскільки мотузка має високу еластичність, цей спосіб не завжди дає потрібну точність. Перші маяки виставляються в протилежних кутках.

Схема пряморядной укладання

На схемі:

 • 1-3 - кутові маяки
 • 4,5 - проміжні маяки
 • 6,7 - фризові (пристінні) ряди

Пізніше маякові плитки з'єднуються маяковими рядами. У цьому випадку робота виконується вже звичайним клеєм для плитки.

Укладання основного покриття

Проміжки між маяковими рядами заповнюються основним масивом. Клей можна наносити за допомогою зубчастого шпателя як на плитку, так і на облицьовується поверхню. У другому випадку одночасно покривають приблизно квадратний метр підлоги або стіни. Товщина клею для кахельної плитки - дорівнює розміру зубців шпателя. Покладену плитку вирівнюють в площині за допомогою киянки і дерев'яного бруска.

Процес

Слід уникати пустот під кахлем, тому деякі майстри кладуть плитку спочатку трохи осторонь від попереднього ряду, а потім до нього присувають. На цьому ж етапі встановлюють розшивочних хрестики. Покладена плитка може бути скоригована протягом 10-15 хвилин, залежно від густоти і товщини шару клею. Після цього часу її слід зняти, очистити від старої суміші і встановити заново.

Правила кладки

 • Оскільки розмір кахлю рідко дозволяє укласти в ряду точну кількість плиток, доводиться виконувати різання. Стіновий матеріал невеликої товщини можна різати звичайним склорізом, товсту плитку для стін і підлоги - спеціальним роликовим плиткорезом. Відрізні ряди, як правило, розташовують: на стінах - внизу, на підлозі - в далеких від входу кінцях приміщення.
 • Якщо облицьовуються і підлога, і стіни - першим викладається підлогу. Якщо це зробити неможливо - під нижній стіновий ряд підкладають рейку товщиною, рівній майбутнього шару кахлю.
 • По стіні укладання кахлю ведуть знизу вгору, на підлозі - від стіни, протилежної вхідних дверей.
 • Можливі огріхи на стиках можна закрити за допомогою різних декоративних елементів з колекцій плитки - куточків, фризів і т.п.

Завершення робіт

Якщо в ході кладки з швів між плиткою виступило деяку кількість клею - його прибирають гумовим шпателем і вологою ганчіркою. При цьому слід звертати увагу на те, щоб сам шов був вільним на глибину не менше 3 мм.

В іншому випадку шар затірки буде занадто тонким і швидко викришиться. Розшивочних хрестики на підлозі знімають, як правило, через добу після укладання. На стінах це можна зробити вже через годину-дві.

Для нанесення затірки також використовують гумовий шпатель. З його допомогою розведеної сумішшю заповнюють шви і залишають для первинного застигання на 20-30 хвилин. Потім надлишки затірки з поверхні кахлю і швів змивають мокрою губкою, намагаючись при цьому не порушити глибину шару расшивочной суміші. При необхідності після повного висихання затірки (близько 2 діб) шви додатково покривають захисними сумішами.

Сучасна технологія укладання плитки кахельної враховує практично всі нюанси, які можуть виникнути. Чітко розписані і етапи робіт, і способи їх проведення.

Однак, як і в будь-якому будівельному процесі, для отримання позитивного результату слід суворо виконувати інструкції і поради досвідчених майстрів. Тоді керамічне покриття буде рівним, естетичним і довговічним.