Запобіжний клапан для бойлера

Бойлер для нагріву води у ванній

При експлуатації будь-якого теплового обладнання дуже важливо дотримуватися всі рекомендовані заходи безпеки. Це стосується не тільки великих установок, які використовують в будівництві або на виробництві, а й компактних приладів, наприклад побутових водонагрівачів.

Побутові водонагрівачі

Якщо ігнорувати правила техніки безпеки наслідки можуть бути вкрай серйозними - адже мова йде не тільки про ваше життя, а й про життя оточуючих вас людей. Запобіжний клапан - це дуже значуща річ в оснащенні домашнього водонагрівача, про яку, на жаль, багато хто забуває. У цій статті ми розповімо вам про те, для чого потрібно це пристрій, як воно працює, а також про те, як його правильно експлуатувати.

Бойлери для побутових потреб

призначення

Щоб розібратися з призначенням запобіжного клапана, для початку згадаємо елементарні речі зі шкільного курсу фізика. Відомо, що вода має властивість збільшуватися в обсязі при нагріванні. Якщо нагріти воду до 80 градусів (приблизна максимальна температура гарячої води з-під крана), то її обсяг збільшиться на 2 або 3% - це залежить від того, яка температура була на початку нагріву.

Запобіжний клапан для бойлера

Так як ємність, в якій відбувається нагрів води в бойлері, герметична, то при сильному нагріванні неминуче зростає тиск всередині цієї ємності. Результатом неконтрольованого зростання тиску може стати вибух приладу. Саме тут нам прийде на допомогу запобіжний клапан. Він виконує наступні функції:

 • не дозволяє гарячій воді потрапити назад в водопровідні труби;
 • нормалізує тиск всередині водонагрівача, зводячи до мінімуму ймовірність гідроудару;
 • позбавляється від зайвої води, скидаючи її, як тільки відбувається перевищення нормальних показників тиску і температури;
 • дає можливість безпеку злити воду з бойлера для проведення технічного обслуговування.
Встановлений запобіжний клапан для бойлера

Якщо перед вами стоїть питання, чи встановлювати запобіжний клапан на бойлер, пропонуємо вашій увазі відео Геннадія Мягкова, в якому він пояснює, чому і коли необхідно ставити клапан і як він улаштований.

Пристрій і принцип роботи

Незважаючи на досить широкий функціонал, запобіжний клапан має дуже простий пристрій: його основними елементами є два циліндра - великий і маленький.

 • Великий циліндр являє собою своєрідний «зворотний клапан». Усередині нього встановлена ​​стулка, яка називається «тарільчасте клапан». Цей клапан пускає в хід невелика пружинка. На обох кінцях великого циліндра закріплені різьбові деталі, які потрібні для з'єднання запобіжного клапана з іншими елементами бойлера.
 • Маленький циліндр закріплений перпендикулярно великим. Цілісність обох кінців заткнуті заглушками, а на корпусі знаходиться дренажна трубка. Усередині маленького циліндра теж є зворотний клапан, який працює в напрямку протилежному першому.
Пристрій запобіжного клапана для бойлера

Як же функціонує запобіжний клапан? Зростання тиску води всередині бойлера пускає в хід пружинку зворотного клапана. Він відкривається, дозволяючи воді наповнити бак. Як тільки вода досягає потрібного рівня, тиск всередині водонагрівача зростає, і зворотний клапан закривається. Коли ви будете витрачати води в резервуарі, її запаси будуть поповнюватися автоматично.

Принцип дії запобіжного клапана

Зворотний клапан всередині маленького циліндра розрахований на більш високий тиск. Як тільки цей показник стає критичним, приводиться в дію пружинка, яка постає перед клапан. Таким чином, зайва вода буде скидатися.

види

Існує кілька різних модифікацій лічильників води для бойлерів. Вони розрізняються за певними ключовими параметрами. Наприклад, за способом установки зворотні клапани поділяються на:

 • незворотно-запірні;
 • прийомні;
 • сталеві;
 • кульові.
Схема незворотно-запірного запобіжного клапана для бойлера

Схема незворотно-запірного запобіжного клапана для бойлера

Залежно від принципу дії можна виділити такі різновиди зворотних клапанів:

 • прямі;
 • непрямі;
 • розраховані на дві позиції;
 • пропорційні.
Прямий запобіжний клапан

Прямий запобіжний клапан

Нарешті, розрізняють ще кілька типів лічильників води для бойлерів по висоті підняття запору:

 • повнопідйомні;
 • среднепод'емние;
 • малопідйомний.
Повнопідйомний запобіжний клапан

Повнопідйомний запобіжний клапан

З ручкою спуску

Одним з найпоширеніших варіантів зворотних клапанів, якими оснащують водонагрівачі, є клапан з ручкою спуску. Розповімо коротко про його будову та принцип дії.

У конструкції зворотного клапана з ручкою спуску є наступні елементи: корпус, штуцер для скидання води, рукоятка примусового скидання тиску, пружина запобіжного клапана і пружина зворотного клапана.

Запобіжний клапан з ручкою спуску

Запобіжні клапани з ручкою спуску

Під впливом тиск води відбувається стиснення пружини зворотного клапана, в результаті чого тарільчасте клапан повертається і відкриває воді доступ в резервуар. Після того як набирається достатньо води, зворотний клапан повертається у вихідне положення.

Ручка спуску потрібна для того щоб в разі необхідності здійснювати примусовий скидання тиску в системі. Як тільки тиск перевищує допустимий максимум, приводиться в дію запобіжний клапан, через який відбувається скидання надлишків води, завдяки чому тиск нормалізується.

Запобіжні клапани з ручкою спуску

Запобіжні клапани з ручкою спуску

Для бойлера непрямого нагріву

У багатьох квартирах встановлені водонагрівачі непрямого типу. Непрямий нагрів відбувається не в самому бойлері, а в іншому пристрої, найчастіше - в котлі опалення. Таким чином, робота непрямого бойлера і котла тісно взаємопов'язана. Для даного типу водонагрівачів потрібно вибрати відповідний запобіжний клапан.

Запобіжний клапан для бойлера непрямого нагріву

Запобіжний клапан для бойлера непрямого нагріву

Всі потрібні нам характеристики вказані в технічному паспорті пристрою, тому перед покупкою обов'язково вивчіть цей документ. Важливо знати допустимий робочий тиск приладу - орієнтуватися потрібно саме на нього, а не на тиск у водопровідних трубах.

Чи можна запобіжний клапан замінити зворотним?

Користувачі побутових водонагрівачів часто задають питання: «Чи можна замість запобіжного клапана встановити зворотний?». Технічно це можливо, але чинити так ні в якому разі не варто. Якщо провести подібну заміну, то бойлер перетворитися в повітряна куля, яка в будь-який момент може лопнути.

Зворотній клапан

Зворотній клапан

Наприклад, при нагріванні води до 150 градусів бойлер спокійно витримає швидко виросло тиск. Однак якщо в цей момент відкрити кран з гарячою водою, тиск всередині резервуара з водою почне швидко падати. Далі температура кипіння знизиться до 100 градусів, але охолонути так швидко вона не встигне. В результаті вода моментально скипить, виділиться величезна кількість пара, тиск вскачет вгору і станеться досить сильний вибух.

Запобіжний клапан

Запобіжний клапан

Поради щодо вибору

При виборі запобіжного клапана для побутового водонагрівача, скористайтеся рекомендаціями, які склали для вас фахівці.

 • Серед розмаїття конструкцій найбільшою надійністю відрізняється пружинний механізм, так він здатний добре протистояти тиску води.
 • Не потрібно забувати і про такий чинник, як пропускна здатність клапана. Ми радимо вам віддати перевагу влаштуванню низького або повного підйому.
Запобіжні клапани для бойлерів
 • Враховуйте пристрій водопровідної та каналізаційної систем у вас вдома. Якщо надлишки рідини будуть зливатися в атмосферу, вибирайте відкритий запобіжний клапан, а якщо в спеціально обладнаний трубопровід - то закритого.
 • Вибираючи запобіжний клапан, слід пам'ятати про максимально допустимому тиску в системі водонагрівача. Якщо воно буде вище, ніж вказано в техпаспорті приладу, клапан не зможе нормально функціонувати.
Запобіжний клапан для бойлера

Перевірка на справність

У домашніх умовах можна досить легко з'ясувати, чи справний запобіжний клапан, встановлений на водонагрівачі. Для цього потрібно лише встановити регулювальник температури на максимальне значення, і відкрити кран з гарячою водою. Якщо після того як вода в бойлері нагріється до потрібної температури, надлишки рідини почнуть витікати через запобіжний клапан, значить, він цілком придатний до роботи. Якщо вода через клапан не випливає, найімовірніше, він несправний.

Перевірка запобіжного клапана

Як відрегулювати?

Більшість запобіжних клапанів сконструйовано таким чином, що після установки їх не можна (та й не потрібно) регулювати. Однак існують і такі моделі, які час від часу потребують в налаштуванні. В першу чергу, це стосується пристроїв, оснащених регулювальним гвинтом, який здатний задавати силу тиску на пружинку і, як наслідок, порогове значення спрацьовування клапана.

Відрегульований запобіжний клапан для бойлера

Перед початком регулювання уважно вивчіть показники роботи клапана, зазначені в супровідних документах. Знаючи робочий тиск, можна задати правильне положення гвинта.

установка

Ми склали для вас коротку інструкцію, яка допоможе вам самостійно встановити запобіжний клапан для побутового водонагрівача.

 1. Від'єднуємо бойлер від електричної мережі і зливаємо з резервуара всю воду.
 2. Знаходимо матеріал, який ми будемо використовувати в якості ущільнювача для дзвінків (наприклад, звичайну клоччя або ФУМ-стрічку).
 3. Озброївшись гайковим ключем, укручуємо клапан в місце з'єднання водопровідної труби і бойлера.
 4. Переконуємося, що клапан встановлений в правильному положенні. Напрямок руху води повинно збігатися з нанесеною на пристрій розміткою у вигляді стрілочки.
Установлювати запобіжний клапанЗмонтований запобіжний клапан

Правила експлуатації

 • Не допускається установка запірних механізмів на ділянці між запобіжним клапаном і входом в бойлер.
 • Запобіжний клапан повинен бути зафіксований на відстані не менше 2-х метрів від входу в водонагрівач.
 • Використання гнучкої дренажної трубки з прозорого матеріалу дозволить вам перевіряти роботу запобіжного клапана за допомогою одного лише візуального огляду.
Бойлер для нагрівання води із запобіжним клапаном