Балеринка по кахлю: ріжемо кераміку грамотно

При облицюванні різних поверхонь керамічною плиткою час від часу виникає необхідність різання в матеріалі круглих отворів. Це - обов'язково місця виходу-проходження через стіну труб, дуже часто - електричних розеток, будь-яких кронштейнів або декоративних елементів.

Способів кругового різання плитки існує декілька. У даній статті описується балеринка для кахлю, один з найбільш поширених інструментів для цього виду робіт. 

Дворізцевій балеринка

Використання балеринки

Офіційна назва балеринки - кругове регульоване свердло з різцями. Само свердло розташовується в центрі інструменту і призначене для центрування майбутнього отвору - саме воно визначає, звідки буде вважатися центр описуваної різцями окружності.

Само свердло може мати форму пера, шнека або конуса. Конічне свердло професіонали категорично не рекомендують, так як воно погано справляється з керамікою, висока ймовірність його зісковзування. У результаті може бути пошкоджений і сам інструмент, і кахель.

Різновиди інструменту

Різців може бути від одного до 3.

Залежно від їх кількості відповідну форму матиме і весь інструмент.

 • У однорезцових балерінок перпендикулярно свердла розташований спеціальний кронштейн із затяжним гвинтом. Різець висувається на потрібну довжину, після чого гвинт затягується - свердло готове до роботи.
 • Дворізцевій інструменти також мають різці, розташовані на кронштейні. Однак кріпильні болти в цьому випадку закріплені на самих власниках різців. Далі - принцип установки розміру той же самий. Кожен з різців виставляється самостійно, але зрозуміло, що відстань до них від свердла має бути рівним.
Однорезцовая балеринка
 • Більш складну конструкцію являє собою трехрезцовое пристрій.

Тут різці закріплені на спеціальній круглій платформі і рухаються в спеціальних пазах. Таким чином, задається діаметр майбутнього отвору. Нанесена на корпусі шкала дозволяє дуже точно виставляти розмір. При цьому слід зауважити, що всі різці синхронізовані між собою, тому, якщо балеринка НЕ ​​розпущена, відстань від центру буде свідомо рівним, що дуже зручно.

Подібної шкалою забезпечені і якісні моделі одно- та дворізцевій інструментів. При можливості слід вибирати саме такі моделі, оскільки точність різання кахельної плитки з їх допомогою можна значно підвищити.

Трехрезцовая балеринка

Важлива інформація!
Для просвердлювання одного - двох отворів можна бути не дуже прискіпливим до інструмента.
Якщо ж обсяг кругових робіт значний - варто постаратися і знайти трехрезцовий інструмент, хоча і зустрічається він досить рідко.
Більша кількість різців забезпечує кращу стійкість балеринки, а значить - і якість різу.

Принципове пристрій

Деталі регульованого свердла з різцями:

 1. Шток для кріплення в патроні електродрилі
 2. Пухові центровочне свердло
 3. Регульований кронштейн різця
 4. Алмазний або твердосплавний різець

Як і у випадку з будь-яким інструментом, на балеринки не слід економити. Різниця між зразками може бути триразової, проте якісний виріб і прослужить довше, і стане гарантією від пошкодження плитки, ціна на яку іноді дорожче самого свердла для кахлю.

Деталі балеринки

Балеринка: переваги та недоліки

Регульоване свердло - лише один із способів вирішення проблеми свердління кругових отворів. Можна для тих же цілей використовувати коронку, складальну пилу або алмазну струну на ножівці по металу. Однак, співвідношення витрат і ефекту - завжди на першому місці.

Негативні ефекти

Головний недолік, на який нарікають балеринки - значна кількість осколків при різанні кахлю. Вони можуть завдати шкоди робітнику. Обійти цей момент можна, наклеївши по краю, який ріжеться, смужку скотча, або - відразу придбати інструмент з захисною решіткою.

Також існує думка, що край різу при роботі балеринки виходить завжди неакуратним. Цього також можна уникнути, якщо змочувати інструмент водою, а краще - машинним маслом, і виконувати роботу без зайвого поспіху.

Технічні можливості

Основна перевага цього інструменту - широкий робочий діапазон. На ринку представлені два основних види - з розгоном різця 20-90 мм і 40- 130 мм. При цьому не слід забувати, що мова йде про радіус, тобто діаметр готового отвору буде вдвічі більше виставленого значення. Якщо свердло і різець (ці) виконані з якісних матеріалів - при невеликих обсягах робіт балеринка зі своїми завданнями цілком впорається.

Балеринка з захисною решіткою

Важлива інформація!
Краще придбати балеринки з захисною решіткою - різниця в ціні буде незначною, а безпека зросте суттєво - осколки кахлю будуть залишатися всередині захисного покриття.

Процес різання

 1. Насамперед необхідно зазначити центр отвору на лицьовій стороні плитки - свердління починається саме звідси. Розумно накерніть центр майбутньої окружності
 2. Різець або різці встановлюються на потрібній відстані від направляючого свердла
 3. Поверхня кахлю в місці різу варто змастити машинним маслом. Слід простежити, щоб масло не потрапило в центр кола - інакше свердло буде зісковзувати
 4. Довжина свердла більше виступаючої частини різців, тому слід розуміти, що воно пройде через плитку раніше.
 5. Плитку слід жорстко зафіксувати на рівній поверхні - наприклад, дошці або гіпсокартоні, за допомогою струбцин. Поверхня в результаті буде пошкоджена - з цим розрахунком слід підбирати матеріал
 6. Різка ведеться на малих обертах дрилі, в її ході бажано образующуюся канавку поливати машинним маслом
 7. Коли рез виконано більш ніж наполовину - плитку перевертають. До цього моменту центрів свердло вже повинно пройти матеріал наскрізь, тому проблем з установкою різців виникнути не повинно.
 8. З вивороту плитку просвердлюють до кінця. Після закінчення різання край (він зазвичай не ідеально рівний) обробляють до додання відповідного зовнішнього вигляду напилком або іншими абразивами.

Хоча при роботах по кахлю балеринка і вважається другосортним інструментом, тим не менш, для невеликих обсягів вона цілком виконує свою функцію. Хоча край різу і виходить відносно рваним, як правило, такі технологічні отвори закривають зовні розетками та іншими елементами декору.

Так що для витівки одного - двох круглих отворів балеринка цілком окупить свою вартість, адже кільцева пила обійдеться в рази дорожче, а в нагоді може лише один раз.