Тен для бойлера

Тен для бойлера

Абревіатура ТЕН постійно зустрічається в описі побутових приладів, тому більшості з нас вона добре відома. Розшифровується вона як «трубчастий електронагрівач». Цей прилад був винайдений ще в середині позаминулого століття, і за більш ніж півтора століття свого існування встиг стати незмінним елементом конструкції різних приладів, які так чи інакше пов'язані з нагріванням.

Якщо говорити про побутову техніку, то Тенамі оснащують пральні машини, духові шафи, чайники, опалювальне обладнання та, звичайно ж, водонагрівачі. Сьогодні ми розповімо вам про те, які типи нагрівачів використовуються в сучасних бойлерах, яку функцію вони виконують, а також про особливості вибору та експлуатації даних приладів.

Тен для бойлера

призначення

Основне призначення Тена в бойлері - це здійснення нагріву води. Такі нагрівачі працюють від електрики, тому ними оснащують тільки прилади, які можна підключати до електромережі (наприклад, в газовому водонагрівачі функцію Тена виконує газовий пальник).

Нагрівальний елемент являє собою спиралевидную трубку, зроблену з ніхромового сплаву з мідним покриттям. Залежно від моделі бойлера, ТЕН зазвичай розташовується в нижній частині пристрою або збоку. Перший варіант розташування вважається більш вдалим, так як в цьому випадку вода нагрівається швидше і більш рівномірно.

Призначення Тена для бойлера

Що таке сухі і мокрі ТЕНи?

Тени, які використовуються для оснащення побутових водонагрівачів, бувають двох видів - «сухі» і «мокрі».

«сухий» нагрівальний елемент називається так тому, що він не контактує з водою. Від рідини його ізолює герметична колба. Такі нагрівачі використовуються переважно в сучасних моделях бойлерів. Вважається, що вони більш довговічні, тому що не піддаються впливу водопровідної води. Відсутність відкладень вапна і накипу продовжує термін служби Тена. великий плюс «сухих» Тенів полягає в тому, що вони не перегорають, якщо нагрів запустився при порожньому баку.

Сухий ТЕН для бойлера

«Мокрі» нагрівачі - це найпоширеніша на сьогоднішній день різновид ТЕНів (їх ще називають «зануреними»). Багато хто вважає, що такі ТЕНи вже застаріли, але, тим не менш, вони продовжують активно експлуатуватися. серед недоліків «мокрих» ТЕНів можна назвати схильність до поломок, і, як наслідок, необхідність ремонту або заміни. Але, на відміну від «сухих» нагрівачів, такі Тени можна легко знайти в продажу і також легко замінити.

Мокрий (занурювальний) ТЕН для бойлера

Тени різних виробників

Компанії, які займаються виробництвом побутових водонагрівачів, встановлюють на своїх пристроях різні моделі нагрівальних елементів, тому ці прилади рідко є взаємозамінними. Пропонуємо вам познайомитися з особливостями ТЕНів для бойлерів від найпопулярніших виробників.

Тени для бойлера

Аriston

Цей італійський концерн оснащує свої водонагрівачі Тенамі, виготовленими з хромонікеліевой нержавіючої сталі в мідній оболонці. Нагрівачі мають велику теплову потужність, завдяки фланця з латуні. Більшість ТЕНів від Ariston мають номінальну потужність 1.5 кВт. Подібні прилади використовуються як для компактних кухонних бойлерів, так і для великих пристроїв, розрахованих на сотню літрів.

ТЕН для бойлера Аriston

Thermex

Бойлери від цього виробника, батьківщиною якого теж є Італія, забезпечені відразу двома нагрівальними елементами, що робить процес нагріву води більш ефективним. Один з приладів має потужність 1 кВт, другий - 1.5 кВт. Вони можуть працювати разом або поодинці, що дозволяє регулювати витрати електроенергії і швидкість нагріву.

Виробник оснащує свої водонагрівачі Тенамі, виконаними з особливого запатентованого сплаву. Великим плюсом для власників водонагрівачів від Thermex буде те, що ТЕНи в них можна замінити на нагрівачі, випущені іншими фірмами-виробниками (наприклад, Garanterm або Atlantic).

ТЕН для бойлера Thermex

Gorenje

Компанія зі Словенії використовує в своїх пристроях трубчасті нагрівачі, покриті додатковим захисним шаром з склоподібної глазурі або стеклофарфора (ці матеріали також застосовуються для покриття внутрішньої поверхні бака водонагрівача). Це покриття запобігає появі накипу, часто приводить до несправностей приладу.

Так як вода в бойлерах від Gorenje нагрівається до досить високої температури - 90 градусів, при установці Тена від стороннього виробника, максимальну температуру нагрівання слід встановити не вище 60 градусів, інакше прилад швидко вийде з ладу.

ТЕН для бойлера Gorenje

Що часто виходить з ладу?

Як і будь-яка інша побутова техніка, водонагрівачі можуть ламатися під впливом зовнішніх або внутрішніх факторів. Досить часто в цих поломки винен нагрівальний елемент.

Перелічимо найбільш поширені типи несправностей, так чи інакше пов'язаних з роботою Тена:

  • якщо замість гарячої води з крана йде холодна, найімовірніше, порушено сполучення Тена і терморегулятора;
  • якщо прилад постійно вмикається і вимикається, можливо, на Тене утворився товстий шар накипу;
  • якщо допущені помилки при установці бойлера, в баку може утворитися повітряна подушка, що перекриває воді доступ до ТЕНу.
Причини поломки Тена для бойлера

заміна Тена

Ми склали для вас коротку інструкцію, на яку можна орієнтуватися, виробляючи заміну несправного Тена.

  • Відключаємо харчування приладу, потім зливаємо з резервуара залишки води.
  • Для зручності роботи рекомендується зняти водонагрівач зі стіни.
  • Знімаємо нижню панель, фотографуємо розташування всіх проводів і з'єднань.
  • Від'єднуємо від нагрівача все проводки і обережно його витягаємо.
  • Оцінюємо придатність Тена до подальшої роботи. Якщо наліт накипу не великий і легко зчищається, після чистки можна повернути прилад на місце. Якщо накип встигла пошкодити метал, то нагрівач доведеться замінити.
  • Встановлюємо новий ТЕН, приєднуємо до нього дроти відповідно до знімком. Ставимо на місце задню панель.

Процес заміни тена наочно показаний в наступному відео.

Поради щодо вибору

Натомість вийшов з ладу електрообігрівача краще всього встановити новий прилад такої ж моделі. Знайти його можна в інтернеті за маркуванням, зазначеної на корпусі Тена. Також можна показати продавцеві в магазині старий нагрівач, і він допоможе вам підібрати підходящу модель.

Якщо ви вирішили замінити «рідний» ТЕН водонагрівача на прилад від іншого виробника, не забудьте врахувати два важливі чинники. Перший - це теплова потужність нагрівального елементу. В бойлер можна встановлювати тільки ТЕН з такою ж потужністю, як у старого. Другий фактор - розташування захисного анода. Є моделі бойлерів, у яких цей елемент монтується безпосередньо в ТЕН. У цьому випадку новий ТЕН повинен мати спеціальний отвір для установки анода.

Рекомендації по вибору Тена для бойлера