Освітлення у ванній кімнаті - варіанти і особливості проводки

Освітлення у ванній кімнаті

Мало хто знає, що гарантійний термін експлуатації електропроводки становить не більше двадцяти років. Її безпеки в будинку необхідно приділяти особливу увагу, так як з електрикою краще не жартувати. Якщо ви живете в старому будинку, побудованому ще в шестидесяті-80х роках минулого століття, заміна електропроводки для вас є не пересторогою, а вимушеним заходом, так як вона просто не розрахована на роботу з сучасними потужностями.

Пральні машини, холодильники, телевізори, кондиціонери і інша техніка в будинку може мати потужність до 10 кВт, в той час як при проектуванні будинків стандартно робився розрахунок на потужність в 1,5 кВт. Таке перевищення призводить до зносу ізоляції, що, в свою чергу, може стати причиною короткого замикання і загоряння.

Особливо актуальна проблема зміни електропроводки у ванній кімнаті, де становище погіршується високою вологістю повітря в приміщенні. У цій статті ми поговоримо про те, як правильно спланувати і здійснити прокладку електропроводки і які нюанси варто врахувати при виборі освітлювальних приладів для ванної.

Освітлення у ванній кімнаті

Особливості електропроводки в ванній

Як ми вже зазначали вище, помилки при монтажі та пошкодження проводки можуть мати дуже сумні наслідки в майбутньому. Перше, на що слід звернути увагу при плануванні проводки у ванній кімнаті - ретельна ізоляція всіх проводів. Ні в якому разі не можна допускати попадання вологи на відкриті ділянки електричного кола. Щоб не піддаватися ризику отримати удар електричним струмом або зіпсувати всю проводку в ванній в результаті найменшого ушкодження, наприклад, при порушенні ізоляції на мережевому шнурі пральної машини, рекомендується додатково встановлювати пристрої захисного відключення (УЗО).

УЗО автоматично реагує на будь-які незаплановані зміни в подачі електрики і миттєво розмикає всю електричну ланцюг у разі витоку струму.

Пристрій захисного відключення

Навіть використовуючи найякісніші і водонепроникні світильники, їх не можна розташовувати поблизу водопровідних кранів, душових кабін і ванн. Відстань між ними повинна становити не менше двох метрів.

Розетки у ванній кімнаті

Плануючи проводку у ванній кімнаті, слід пам'ятати, що дроти для розеток, освітлення і електроприладів повинні монтуватися і підключатися окремо один від одного.

Крім того, необхідно дотримуватися техніки безпеки при роботі з електропроводами.

Для роботи вам знадобляться:

 • вольтметр або мультиметр;
 • плоскогубці з ізолюючими рукоятками;
 • викрутка з ізолюючою ручкою;
 • ізоляційна стрічка.

планування освітлення

При прокладанні проводки вкрай важливо заздалегідь продумати, де будуть розташовані ваші електроприлади і світильники. Необхідно продумати розташування вимикачів, розеток, бра, ламп і люстр. Це необхідно для того, щоб уникнути згодом необхідності тягнути нові дроти або переробляти вже існуючу проводку для кожного нового світильника. Чим менше скруток і відгалужень матиме мережу, тим вона буде надійніше.

Планування розміщення електроприладів у ванній

Заздалегідь визначтеся з варіантом розміщення освітлення у ванній, з типом ламп і світильників.

варіанти

Раніше на світильниках у ванній чомусь вважали за краще економити, і було прийнято обмежуватися однією лампою під стелею або на стіні, над входом. Тим часом, для багатьох людей водні процедури - це цілий ритуал. Під час прийняття ванни хочеться, щоб навколо все виглядало спокійно і гармонійно. У той же час з відвідування ванній починається кожне наше ранок і щоб відчувати себе в ній комфортно, необхідно продумати все до дрібниць.

Найпоширеніші види освітлення ванної:

Стельове освітлення - класика, яка ніколи не старіє. У магазинах зараз можна знайти широкий вибір найрізноманітніших світильників різних розмірів, кольорів і найхимерніших форм.

Від стельової лампи світло розсіюється відразу по всій кімнаті. Основним фактором на користь вибору стельового освітлення є простота монтування таких ламп.

Другий за популярністю тип освітлення - точкові світильники. На відміну від настінних, вони висвітлюють не всю кімнату, а лише окремі її зони або певні елементи.

З їх допомогою зручно підкреслювати дизайнерські рішення, реалізовані у вашій ванній, а також виконувати своєрідне зонування світлом.

Популярність точкових світильників росла разом з поширенням моди на навісні і натяжні стелі. Точкові світильники не займають багато місця і їх зручно кріпити в просторі за стелею.

Підлогове освітлення - рідкісний і досить малоефективний спосіб освітлення житлових приміщень. В основному використовується як оригінальний дизайнерський хід.

У декоративних цілях воно може бути використано для створення цікавих малюнків і орнаментів світлом, а також для зонування.

Освітлення у ванній кімнатіСтельове і точкове освітлення у ваннійПідлогове освітлення у ванній
 • Світлодіодне освітлення, хоч і є також часто дизайнерським ходом, значно функціональніша. Воно може бути використано як самостійний джерело світла, так і як декоративне доповнення до інших освітлювальних приладів. Зараз багато хто робить вибір на користь світлодіодних світильників з причини їх більшої безпеки і економічності в порівнянні з іншими типами світильників.

Освітлення у ванній кімнаті за типом призначення можна розділити на три групи: загальне, зональне і декоративне.

Ви можете встановити окреме місцеве освітлення, наприклад, над дзеркалом у ванній, яке, як правило, має на увазі використання спеціальних вологостійких світильників.

Підлогове і світлодіодне освітлення у ванній кімнатіПідлогове освітлення у ваннійСвітильники над умивальником у ванній кімнаті

загальне освітлення

Має на увазі використання, як правило, всього одного світильника.

Цей варіант підійде для тих, у кого ванна кімната має невелику площу, якщо в ній немає перегородок або будь-яких габаритних предметів типу душової кабіни, які могли б перешкодити рівномірному розподілу світла.

Найпростіший приклад стельового світильника - це звичайний плафон, який вкручується посередині стелі і має обтічну герметичну форму.

Ще один варіант стельового світильника - лампи, які монтуються в стелю. Їх зручно використовувати з навісними або натяжними стелями. У будь-якій ванній такі лампи виглядають гармонійно і естетично.

Стельовий світильник і точкові лампи для ванної кімнати

люстри

Використання люстр підійде тільки тим, у кого в ванній досить високі стелі. В іншому випадку її використання не тільки не буде давати необхідної кількості світла, але і не впишеться в інтер'єр ванної кімнати.

Люстра у ванній

У просторій ванній вона стане родзинкою інтер'єру, додасть шарму і неповторності. При покупці обов'язково купуйте люстру, що гармонує з дизайном всієї ванної кімнати.

Люстра у ванній кімнаті

Є й цікаві дизайнерські моделі, які сподобаються любителям нестандартних аксесуарів. Якщо у вашій ванній використана морська тематика, оригінально буде виглядати люстра-медуза.

Люстра у ванній, схожа на медузу

Зональне освітлення - бра, світильники

Якщо загального світла вам не вистачає, ви можете додатково зайнятися установкою зонального освітлення і помістити бра або будь-який інший світильник в тому місці, де вам хотілося б мати більше світла. Використовувати бра у ванній зручно, так як додаткове освітлення потрібно не завжди, а також при наявності окремого вимикача економиться чимало електроенергії.

Бра у ванній на стіні

Світильники в ванній можуть бути як звичайні, так і точкові. Перед покупкою обов'язково продумайте дизайн стелі. Можливо, вам потрібно буде вмонтувати світильники в стелю і цього буде достатньо?

Настінні світильники, розміщені на дзеркалі будуть також доречні, додадуть світла, функціональності і родзинки в інтер'єр.

Світильники в ванній

Світлодіодні стрічки

Освітлення світлодіодними лампами нехай і не настільки ефективно, зате досить ефектно. Підвищити їх ефективність можна за допомогою використання великої кількості дзеркальних поверхонь.

Для ванної кімнати вибирайте світлодіодні стрічки зі ступенем захисту від вологи IP 65.

Світлодіодна стрічка для ванної

види ламп

У світильниках для ванної, як, втім, і в будь-яких інших освітлювальних приладах, використовується чотири основних види ламп:

 • лампи розжарювання - найстаріший тип ламп, потужністю 40-100 Вт;
 • люмінесцентні - в 7-8 разів ефективніше ламп розжарювання, при цьому мають потужність 8-80 Вт;
 • галогенні майже в два рази яскравіше, ніж звичайні лампи розжарювання і завдяки величезній різноманітності форм, розмірів і дизайну використовуються в основному в декоративних цілях;
 • світлодіодні відрізняє дуже низьке споживання електроенергії - середня потужність від 1 до 7 Вт. Вони також в основному використовуються в декоративних цілях.
Види лампочок для ванної кімнати

Розрахунок необхідної потужності

Після того, як ви визначилися з бажаним типом освітлення, світильниками і лампами, необхідно провести попередні розрахунки, яка повинна бути сумарна потужність використовуваних ламп, щоб в кімнаті не було темно.

Розрахунки необхідно проводити виходячи з типу приміщення: чи має кімната форму куба або паралелепіпеда. Крім того, слід враховувати тон і колір обробки, наявність дзеркал і рівномірність майбутнього освітлення.

Так, наприклад, для ванної кімнати квадратної форми зі світлою обробкою, з дзеркалом і з рівномірним освітленням необхідна потужність на квадратний метр становитиме 42 Вт при використанні ламп розжарювання, і 13 Вт - для люмінесцентних ламп.

Якщо площа ванни становить 3,5 м2, то сумарна потужність для освітлення приміщення буде складати 147 Вт для ламп розжарювання, і 45,5 Вт для люмінесцентних ламп. Для ламп розжарювання, в залежності від умов експлуатації, це значення може коливатися від 42 до 140 Вт на 1 м2, а для люмінесцентних - від 13 до 42 Вт на 1 м2.

Є й більш складні формули. Але якщо ви перейнялися розрахувати всі гранично точно, вам простіше буде скористатися спеціальними програмами.

нюанси монтажу

 • При проведенні проводки, намагайтеся відразу передбачити всі важливі моменти і не перекладати проводку з місця на місце по кілька разів - на алюмінієвих проводах від деформації з'являються мікротріщини, які зменшують термін її експлуатації.
 • Не варто економити на проводці. Це стосується не тільки самих проводів, але також і вимикачів, розеток, трубок для проводів та інших комплектуючих. Якість використовуваних вами матеріалів безпосередньо пов'язано з вашою безпекою. Необов'язково купувати дорогі елементи під «золото», а й вироби з дешевого китайського пластику купувати не варто.
Монтаж електропроводки у ванній кімнаті
 • Якщо ви затіяли капітальний ремонт у ванній, пам'ятайте, що заміну проводки варто виробляти до будь-яких штукатурних і малярських робіт.
 • Також пам'ятайте, що рано чи пізно, якщо не вам, так вашим дітям доведеться знову міняти проводку. Тому не варто її намертво вмуровують в стіну.

У ванній кімнаті необхідно встановлювати електропроводку тільки прихованого типу з подвійною ізоляцією

Як надати родзинки?

Якщо ви хочете зробити свою ванну особливою і привнести якісь нові вирішення питання освітлення ванної, спробуйте придбати світлодіодні свічки. Це прекрасна альтернатива справжнім свічок, вони також створять затишок і романтичний настрій, але при цьому з ними набагато менше метушні.

Ви можете спробувати пограти зі світлом, придбавши прожектор з вузьким пучком світла і направивши його на якийсь певний предмет інтер'єру, раковину і т.д.

Також дуже зручною і в той же час ефектно виглядає є підсвічування поличок для туалетного приладдя.

Варіанти освітлення у ванній кімнаті

Інші джерела світла

Не варто забувати і про природному освітленні ванній. Якщо у вас є можливість мати у ванній вікно - Ви можете це зробити великим. Маленькі віконця для вентиляції давно не актуальні. Вікно допоможе заощадити не тільки на рахунках за електроенергію, і вам буде значно простіше провітрювати приміщення. Для ванної кімнати це особливо актуально з огляду на високу вологість. Вид з вікна на природу додатково допоможе розслабитися.

Ванна кімната з вікном

Для ванни ідеально підійде скло, виконане з використанням новітньої технології «розумне скло» або смарт плівки PDLC. Завдяки такій технології, одним натисканням на кнопку ваше скло зможе перетворюватися з абсолютно прозорого в матово-біле і навпаки. Така технологія ще часто використовується в переговорних кімнатах.