Вентиляція в дерев'яному будинку. Особливості вентиляції у ванній кімнаті

Система вентиляції в дерев'яному будинку

Прийнято вважати, що в дерев'яних будинках циркуляція повітря відбувається природним чином, тому такі будинки не потребують будівництві складних вентиляційних систем. Дійсно, багато хто з нас помічали, що в будинках, побудованих з натурального дерева, дихається легше, ніж в бетонних коробках і повітря в них начебто свіжіший і чистий. Багато в чому це пов'язано з тим, що для будівництва використаний природний матеріал, з більш пористою структурою, до того ж спочатку володіє певними бактерицидними властивостями. Але головна причина криється зовсім не здатності дерева здійснювати повітрообмін, а в тому, що воно добре вміє віддавати і приймати вологу. Тому питання організації вентиляції в дерев'яному будинку дуже важливий.

Припливно вентиляція у ванній кімнаті

Особливості

У дерев'яному будинку природним чином регулюється рівень вологості, але ніяк не циркуляція повітря. Більш того, якщо в будинку передбачені приміщення з підвищеним рівнем вологості, то навіть здатність дерев'яного будинку самостійно позбавлятися від надлишків вологи не вбереже його від гниття. Якщо ми говоримо про будівництво приватного будинку для постійного проживання, то без таких приміщень не обійтися. Як мінімум це один суміщений санвузол, але багато власників вважають за краще обладнати свої будинки декількома ванними кімнатами і туалетами, а також сауною, басейном, пральні і т.д.

Старий спосіб вентиляції у ванній

Отже, дуже важливо, щоб в дерев'яному будинку була грамотно спроектована і побудована вентиляційна система. Інакше, через скупчення вологи, можуть початися проблеми, найменша з яких - це утворення цвілі і грибка на стінах, а найсерйозніша - це поступове гниття несучих конструкцій, які можуть обрушитися в будь-який момент.

Схема ефективної примусової вентиляції дерев'яного будинку

Вентиляція у ванній кімнаті

Найкраще починати проектування вентиляційних систем одночасно зі створенням проекту самої будівлі. В цьому випадку ви зможете передбачити місце, де будуть проходити вентиляційні короба, а також інші важливі моменти. Починати монтаж систем вентиляції потрібно якомога раніше. Це дозволить вам внести своєчасні корективи, не втручаючись сильно в процес будівництва. Однак якщо вам дістався вже готовий будинок з усіма змонтованими системами, то залишається тільки покладатися на сумлінність будівельників, а в разі виявлення неполадок спробувати виправити їхні помилки.

Система примусової вентиляції в дерев'яному будинку

У будь-якому приватному будинку, як правило, є так звана пасивна вентиляція. Вона являє собою систему вентиляційних коробів з каналами, по яких переміщається повітря. Іноді її буває цілком достатньо, але з часом вона виходить з ладу, тому що забивається частинками пилу і сміття. Не варто лякатися: для того, щоб це сталося повинно пройти декілька десятиліть.

Туалет в дерев'яному будинку з вікном

Найперша ознака того, що вентиляційна система в вашому домі працює недостатньо добре - це утворення конденсату. Придивіться до гладких поверхнях - дзеркалам або полірованої меблів - не осідає на них дрібні крапельки води? Наступний етап - це поява цвілі і різноманітних, люблячих вологу, комах.

Перевірка справності системи вентиляції

Існує два вірних способу перевірки справності вентиляційної системи:

 • Піднесіть запалений сірник або запальничку до вентиляційної решітки. Якщо вентиляція функціонує нормально, вогонь відхилиться в сторону під гострим кутом. Якщо вогонь буде лише слабо колихатися, значить, є проблеми.
 • Візьміть невеликий шматок тонкого паперу, наприклад, серветки і доторкніться їм до вентиляційної решітки. Якщо з роботою вентиляції все нормально, папірець «прімагнітілась» до грат.

Якщо ваша вентиляційна система не пройшла тест, значить, є необхідність в застосуванні додаткового вентиляційного обладнання. В першу чергу це має стосуватися ванної кімнати.

Додаткова стельова вентиляція

Правила і норми

Крім пасивної вентиляції, її ще називають природною або витяжної, існує також механічна або примусова вентиляція. При природній вентиляції циркуляція повітря здійснюється за рахунок різниці температур зовні і всередині будівлі, а механічна вентиляція передбачає установку спеціального устаткування.

Для невеликого одноповерхового будинку з одним санвузлом буде цілком достатньо пасивної вентиляції, але власникам більших будівельних об'єктів доведеться потурбуватися облаштуванням механічної вентиляційної системи.

Витяжної дифузор у ванній кімнаті

Наведемо деякі нормативні вимоги, що стосуються вентиляції у ванних кімнатах:

 • максимальна швидкість руху повітря в приміщенні становить 0,3 метра в секунду;
 • відносна вологість повітря не повинна перевищувати 65%;
 • температура повітря в літній період повинна бути близько +25 градусів, в зимовий - близько +18 градусів;
 • для хорошого повітрообміну приплив-витяжка повітря повинен складати: в роздільному санвузлі 25 кубометрів на годину, а в суміщеному - 50 кубометрів на годину.
Ванна і душ в дерев'яному будинкуВелика ванна в дерев'яному будинкуСистема вентиляції в маленькому санвузлі

Для кожного сантехнічного приладу норми встановлюють певну кратність повітрообміну:

 • душова кабіна / джакузі / ванна - 75 кубометрів на годину;
 • раковина / біде - 25 кубометрів на годину;
 • унітаз - 50 кубометрів на годину.

Слід враховувати той факт, що ми рідко використовуємо всі сантехнічні прилади одночасно, тому кратність повітрообміну у ванній кімнаті не повинна дорівнювати сумі припливу-витяжки всього обладнання. Тому потужність системи вентиляції в приміщенні зазвичай становить не більше 110 кубометрів на годину.

Як вибрати вентилятор

Існує кілька важливих параметрів, на які потрібно обов'язково звернути увагу, вибираючи вентилятор для ванної кімнати в дерев'яному будинку.

Основні з них:

 • Рівень шуму, який виробляє вентилятор. В ідеалі він повинен працювати практично беззвучно. Цього можна домогтися, якщо рівень шуму пристрою буде не вище 40 децибел.
 • Спосіб компонування вентилятора. Зазвичай це втулки або шарикопідшипники. У вентиляторів, скомпонованих другим способом більше термін експлуатації, та й працюють вони тихіше.
 • Продуктивність пристрою. Вона вимірюється в кубометрах на годину. Для того, щоб обчислити необхідну продуктивність вентилятора, потрібно виміряти обсяг приміщення і помножити його на потрібну кратність повітрообміну. Для ванної кімнати оптимальна кратність повітрообміну становить 8/10, а для санвузла - 7/8.
 • Спосіб запуску вентилятора. Найпопулярніший спосіб - це включення вентилятора одночасно зі світлом. Цю систему можна доповнити вбудованим таймером, який буде відключати вентилятор через заданий проміжок часу після вимкнення світла. Другий спосіб має на увазі установку спеціального датчика вологості, який контролюватиме роботу вентилятора. В цьому випадку вентилятор буде працювати тільки тоді, коли рівень вологості у ванній кімнаті перевищує встановлену норму.
 • Модель вентилятора. У магазинах можна знайти моделі, призначені для приміщень з високим рівнем вологості. Вам краще зупинити свій вибір саме на них.
Дифузор примусової системиВентилятор у ванній кімнатіМонтаж примусової вентиляції

монтаж

Отже, ми з'ясували, що примусова вентиляція є оптимальним рішенням для того, щоб забезпечити нормальну циркуляцію повітря у ванній кімнаті приватного дерев'яного будинку.

Перед тим, як приступити безпосередньо до монтажу вентиляційної системи, прослідкуйте, щоб були дотримані основні вимоги пожежної безпеки:

 • По-перше, переконайтеся, що проектом передбачено відстані між стінами і вентиляційними каналами.
 • По-друге, зверніть увагу на модель вентилятора. На упаковці має бути маркування, що його можна використовувати в приміщеннях з підвищеним рівнем вологості.

При самостійній установці вентиляційної необхідно враховувати наступні важливі моменти:

 • Не встановлюйте вентиляційні короба і повітровідвідні труби безпосередньо на дерев'яні бруси. Придбайте для цих цілей спеціальні кріплення.
 • При купівлі необхідних будівельних матеріалів і обладнання, прослідкуйте, щоб всі вони були виготовлені з незаймистих матеріалів.
 • Ще на етапі проектування вентиляційної системи, передбачте компенсаційне отвір в стіні, через яку проходить вентканал. Інакше вона деформується, якщо будівля всядеться.
 • Заходи пожежної безпеки вимагають, щоб вентиляція у ванній кімнаті була обладнана протипожежними заслінками, які зможуть перекрити приплив кисню в разі пожежі.
Зовнішня вентиляція дерев'яного будинку