Як розібрати змішувач у ванній: інструкція від сантехніка

Щоб змішувач працював довго і надійно, іноді потрібно проводити профілактику. Для цього його доведеться розбирати. Така процедура також потрібна тоді, коли пристрій виходить з ладу. Звичайно, при найменшій поломці кран можна поміняти повністю, проте економічно така дія не можна назвати виправданим. Тому більшість з нас віддає перевагу йти по найменш витратним шляху. В даному випадку це виправдано, оскільки розібрати змішувач не так складно, як може здатися спочатку.

kak-razobrat-smesitel_6

Тому варто приділити цьому питанню більше уваги, враховуючи наявність декількох типів сучасних кранів: у когось в будинку встановлені моделі двохвентильні типу, а хтось вже давно користується змішувачі одних. Розглянемо кожен по черзі більш докладно.

kak-razobrat-smesitel_2

Одноважільний пристрій

Цей змішувач включає такі складові частини:

 • прокладка;
 • картридж;
 • гайка;
 • кришка корпусу і сам корпус;
 • фіксуючий пристрій;
 • поворотний важіль.
kak-razobrat-smesitel_5

Додатково в складі також є керамічний або кульової (враховуючи конструктивні особливості) картридж. Вироби з кульовим варіантом оснащені порожнистим кулею з отворами (для проникнення води в носик) і штирем, що контактують з ручкою. Відбувається змішання гарячої та холодної.

За рахунок поворотів кулі виконується управління напором і температурою води.

kak-razobrat-smesitel_7

Вироби з картриджами з кераміки можуть мати різну конструкцію, враховуючи особливості підходу кожного виготовлювача. Але принцип функціонування в цілому схожий: дві пластини переміщаються один щодо одного при повороті рукояті. У пластинах є отвори, при їх збігу і здійснюється змішування рідини. Більшість сучасних зразків володіють захистом: навіть при відкритті крана гарячої води на максимум на виході все одно буде текти гаряча вода з додаванням холодної.

Щоб захистити отвори зовні, в конструкції передбачені прогумовані прокладки. Щоб захистити пристрій від гідроудару та підвищеної гучності, на верхній шайбі в основному робляться рубці.

Якщо керамічний картридж виходить з ладу, він підлягає заміні - вироби не ремонтуються.

Демонтаж

Перш ніж приступати до дій з розбирання змішувача, слід перекрити подачу води в будинок.

 • Далі запасаємося необхідним інструментом (викрутки, ключі, шестигранники, ущільнювачі).
 • Знаходимо на рукояті заглушку, яка додатково сигналізує, з якого боку якась відкривається вода. Заглушку можна легко витягти, використовуючи гострий ніж.
 • Нам відкриється гвинт, що утримує важіль, для відкручування гвинта використовуємо шестигранник.
 • Знімаємо рукоять з корпусу.
 • Залишається виявити несправний картридж, щоб його замінити.

До речі, для придбання правильного пристрою, старий картридж рекомендується взяти в магазин. Тоді помилка фактично виключається.

Такі картриджі можуть бути всього двох розмірів: 40 і 30 мм.

Регулювальний шток варто підбирати, виготовлений з пластмаси або ж латуні.

kak-razobrat-smesitel_1

Якщо трапилися інші поломки, і картридж ні при чому, тоді напевно доведеться виконувати заміну всього пристрою.

Зате самостійно можна виконати регулювання струменя, коли намітилося її ослаблення, як показано на фото. Найчастіше подібна проблема трапляється в результаті засмічення. Усунути причину можна наступним чином:

 • Відкручуємо гайку виливу носика.
 • Прибираємо сіточку, ретельно чистимо її, продуваємо, щоб прибрати навіть найдрібніші частинки, що осіли на ній.
 • Після цього сіточку можна встановити на місце.

ДВОХВЕНТИЛЬНІ пристрій

Більш старої вважається конструкція, що складається з двох вентилів, роздільно відповідають за подачу води. Як правило, це механізми, оснащені латунним корпусом з патрубком, який необхідний для підключення змішувача до водопровідної системи у ванній. У корпусі крана є кран-букси, що відповідають за інтенсивність подачі води певного температурного рівня.

kak-razobrat-smesitel_8

Букса може мати керамічний диск або гумову прокладку. Часто зустрічаються вироби, в яких можуть використовуватися обидва види букси.

Всього можна виділити два види двохвентильних кранів, як показано на фото:

 • з трубками;
 • ялинка.

В останньому варіанті в корпусі є 2 канали, які підключаються до розводки труб через трійник. У верхній області крана канали сходяться.

Зразки з трубками набагато легше підключити до водопровідної системи, використовуючи підводку.

kak-razobrat-smesitel_4

Демонтаж

Розібрати - досить нескладне завдання. Спочатку знімаємо захисні ковпачки. Під ними таяться букси. Потрібно відкрутити шуруп, потім ключем зняти кран-буксу.

Така розбирання потрібна, щоб визначити, чи потрібно замінити прокладку змішувача. Адже дуже часто через неї тече кран у ванній. Після заміни буксу щільно прикручують на місце за допомогою болта.

kak-razobrat-smesitel_3

Залишиться тільки встановити декоративні заглушки - розбирання-збирання виконана.

Контроль якості

Наостанок після складання змішувача потрібно перевірити, чи добре він працює. Для цього відкриваємо вентиль подачі холодної і гарячої води в будинок. До цього слід перевірити, щоб всі крани були закриті. Далі оглядаємо змішувач, чи немає протікання. Потім відкриваємо спочатку кран подачі холодної води, а потім і гарячою. Збільшуємо поступово напір до максимуму, стежимо за пристроєм. Якщо течі ні, значить, складання виконана якісно - знову можна комфортно користуватися змішувачем у ванній.

Слід зазначити, що в разі виходу з ладу перемикача на душ, як правило, доводиться виконувати або прочищення, або заміну всього пристрою.